Zajímavých bytů k pronájmu ve Zlíně najdete celkem dost, ale zabere vám to zpravidla o poznání více času než v jiných, srovnatelně velkých městech naší republiky. Důvod je prostý. Stávající kapacity jen obtížně pokrývají rostoucí poptávku a novostavby, ty přibývají alespoň prozatím jen pozvolna. Nějaké projekty však v poslední době přece jen realizovány byly a pár dalších na svoje dokončení ještě čeká. Zmíníme se dnes nejenom o nich, ale řekneme si něco i o hlavních příčinách toho, proč se na Zlínsku staví pořád tak zoufale málo.
Zajímavé byty k pronájmu tu najdete již dnes
Zlín a přilehlé obce jsou domovem pro téměř 100 tisíc lidí a jejich počet neustále roste. Je tedy zarážející, že podíváme-li se na celou Českou republiku, pak právě zde přibývá nových bytů zdaleka nejméně. Neznamená to samozřejmě, že by město nemělo nově příchozím vůbec co nabídnout. Řeč je zde o tom, že trh s pronájmy by mohl být podstatně širší a pružnější, aby dokázal uspokojit potřeby všech, kteří projeví o život na Zlínsku zájem. Logickým výsledkem převisu poptávky nad nabídkou jsou rostoucí činže a tak 8 tisícovek za garsonku nebo 14 tisíc korun za 3+1 dnes už překvapí jen málokoho.
Svůj negativní vliv na další růst nájemného může mít nově i zpřísnění podmínek u hypotečních úvěrů. Ten, kdo půjčku na vlastní střechu nad hlavou nezíská, pravděpodobně rozšíří zástupy lidí hledajících jiné řešení, kterým je nejčastěji pronájem. To může při současném nedostatku vhodných nemovitostí vyšroubovat činže ještě o něco výš.
Průměrný nájem za byt o velikosti 65 m2 (09/2018)
KRAJ | NÁJEMNÉ | KRAJ | NÁJEMNÉ |
PRAHA | 19 150 Kč | PARDUBICKÝ | 11 420 Kč |
JIHOMORAVSKÝ | 14 200 Kč | ZLÍNSKÝ | 11 350 Kč |
STŘEDOČESKÝ | 12 100 Kč | OLOMOUCKÝ | 11 200 Kč |
KRÁLOVÉHRADECKÝ | 11 750 Kč | PLZEŇSKÝ | 10 760 Kč |
Třída Tomáše Bati, náměstí Míru i Štefánikova ulice…
Za atraktivní lokalitu je považováno prakticky celé centrum Zlína a je tedy pravděpodobné, že na činži zde budete nuceni vynaložit o něco více prostředků než třeba v okrajových částech města, ke kterým patří Štípa, Lužkovice nebo Lhotka. K vyhledávaným patří obzvláště třída Tomáše Bati, Štefánikova ulice, náměstí Míru či náměstí T. G. Masaryka a řada dalších míst v nejbližším okolí. Nějakých 11 či 12 tisíc za dvoupokojový byt je zde již považováno za částku vcelku obvyklou.
Pokud vás zajímají novostavby…
Jestliže se budete zajímat o pronájem v některém z nových projektů, pak je třeba říci, že nabídka je prozatím poměrně skromná a pokud jde o stavby rozsáhlejšího charakteru, s těmi se setkáte jen výjimečně. Budování nových bytů bohužel i nadále zůstává slabinou našeho stavebnictví a to navzdory tomu, že se jako celek dostalo v loňském roce do celkem slušné kondice. Přesto ve Zlíně je či brzy bude k mání několik nemovitostí, které by vás coby potenciálního nájemníka mohly zaujmout. Co máme konkrétně na mysli?
1) U CENTRÁLNÍHO PARKU – Tento projekt, který vznikal v několika fázích, lze považovat za vůbec nejrozsáhlejší bytovou výstavbu ve městě za několik posledních let. Řada šestipodlažních domů vyrostla na Jižních svazích poblíž Centrálního parku a nejnovější z nich byl dokončen teprve na podzim loňského roku.
2) ZLÍN – VRŠAVA IV – Dva čtyřpodlažní domy byly dokončeny již před třemi roky a tak jako vždy se i některé ze zdejších bytů mohou objevit na trhu s pronájmy.
3) LORENCOVA – Komplex složený ze tří bloků bude vybudován v samotném centru města v ulici Lorencova. Brzy nabídne desítky bytových jednotek počínaje dispozicemi 1+kk a konče luxusními apartmány se střešní terasou. Vše má být hotovo ke konci roku 2020.
4) BŘEZNICE – Necelých 7 km od centra, v Březnici u Zlína, bude vybudováno šest bytových domů. Předpokládané dokončení projektu je v červnu 2020 a samozřejmostí bude i plná občanská vybavenost této lokality.
5) MALENOVICE – Na jaře roku 2020 má být dokončena stavba komplexu v městské části Malenovice, který nabídne i řadu atypických loftů. I zde bude obyvatelům k dispozici kompletní občanská vybavenost.
6) VILLA LEŠETÍN – Villa dům v ulici Lešetín I v centru Zlína by měl být dokončen ještě před koncem tohoto roku a poskytne zájemcům celkem 15 nadstandardně provedených bytových jednotek.
Proč trvá stavební řízení 8 měsíců?
Možnosti získání solidního a cenově dostupného pronájmu by byly jistě i na Zlínsku o poznání širší, ale jsou dlouhodobě limitovány nedostatečnou výstavbou. Za jeden z hlavních důvodů tohoto stavu, který má logicky zásadní vliv na prodejní ceny nemovitostí a rovněž tak i na výši činží, je většinou odborníků považována délka a komplikovanost stavebního řízení. To u nás trvá i déle než 8 měsíců a je tak jedním z vůbec nejdelších na světě. Vláda sice slibuje, že se situace zlepší a to díky novému zákonu, který by měl celý proces výrazně zkrátit. Na něj si však budeme muset počkat minimálně do roku 2021.
Prozatím vybírejte z toho, co se nabízí
Než se změny stavebních předpisů projeví v praxi, budeme zřejmě nuceni smířit se s danou situací. Není to příjemné, není to levné, ale bohužel je to tak.
Souhlasíte rovněž s názorem, že podstatně vyšší množství nově postavených bytů může v konečném důsledku přinést pokles nájemného? A co zlínské novostavby? Zaujal vás některý z právě budovaných projektů?