Ještě docela nedávno bylo běžné, že klienti mobilních operátorů platili za minutu volání i sedm a více korun dle jejich tarifu a tzv. neomezené tarify s voláním zdarma do všech sítí stály necelé 3 tisíce.
Doba už je jiná. Došlo k uvolnění trhu a nástupu virtuálních mobilních operátorů, kteří stlačily ceny až na úplné minimum.
Virtuální operátoři jsou samostatné subjekty, které nakupují mobilní telekomunikační služby (volání, SMS, MMS, internet) od tří velkých operátorů (Telefónica O2, T-Mobile, Vodafone) a využívají tak jejich sítě a kompletní infrastrukturu. Většinou existují ještě zprostředkovatelé mezi velkým operátorem a tím virtuálním, který pak nabízí své služby koncovým zákazníkům. Takovým zprostředkovatelem je například GTS Czech v síti T-Mobile a DH Telecom nebo Quadruple v síti Vodafone.
Tyto firmy mají uzavřenou službu s velkým operátorem a umožňují dokonce i jednotlivcům služby dále přeprodávat.
TIP: Sledujte nový magazín o kouření
Virtuální operátor pak na základě velkoobchodních cen, které dostal k dispozici, sestaví svou vlastní nabídku. Může mít tedy libovolné tarify a je jenom na něm, jaké ceny nastaví, jakou si tedy nastaví marži a svůj zisk (bez odečtení dalších nákladů).
I když jsou tedy velkoobchodní ceny podobné, ceny virtuálních operátorů se liší a odlišný může být i přístup k zákazníkům, kvalita zákaznické péče, vstřícnost a dodatečné služby. Jiné jsou i doby smluvních závazků a samozřejmě se liší i kvalita pokrytí podle toho, jako síť konkrétní operátor používá.
V každém případě se dá ale říct, že s virtuálním operátory lze hodně ušetřit za mobilní volání.