Podle výzkumu STEM/MARK pro společnost Home Credit si Češi v poslední době dávají více pozor na svůj rodinný rozpočet a většina populace má také přehled o tom, kolik peněz jim měsíčně zůstane po odečtení nutných výdajů.
Třetině lidi zbývá po zaplacení bydlení, energií, splátek, či dětských aktivit 2 500 Kč až 4000 Kč.
Velká část populace zároveň deklaruje, že ušetřené peníze každý měsíc dále spoří, ne každý je ale schopen své plány dodržet. Téměř třem čtvrtinám lidí v Česku se stalo, že se za poslední rok museli těsně před výplatou alespoň jednou uskromnit, většinou však kvůli tomu, že v daném měsíci utratili peníze za věci, které nebyly nezbytné.
TIP: Proč do zahraničí, když má cestování po ČR stále své kouzlo
U 65 % lidí se to dotkne jen v nákupu oblečení, obuvi a doplňků. Tyto náklady nejsou akutní a zpravidla je možné je odložit o měsíc, nebo prostě nenakoupit vůbec. Více jak polovina lidí si potom odpustí návštěvu kina, koncertu, nebo si raději místo restaurace dá večeři doma.
„Je ale nutné podotknout, že detailní rozpočtové plány si nedělá prakticky nikdo, protože to zabere hodně času. Přitom mít i obecnější přehled o svých výdajích a hrubě si načrtnout měsíční rozpočet je něco, co by lidé dělat měli, a jak je vidět z našeho průzkumu, také dělají. Jen tak totiž neztratí přehled o tom, kolik peněz mají a nedostanou se do velkých finančních potíží,“ doplňuje Michal Kozub, analytik Home Credit.
90 % lidí má přehled o svém zůstatku po odečtení všech nutných měsíčních výdajů. Celkem 79 % respondentů kontroluje svůj účet alespoň jednou týdně, ale 31% dokonce denně, nebo alespoň obden. O něco častěji kontrolují své účty muži, než ženy.
Pozitivní je také zjištění, že 53 % lidí si zvyklo šetřit všechny zbylé peníze do budoucna a dalších 39 % sice nějaké finance utratí za zábavu, nebo jiné než nutné výdaje, avšak část si také spoří.
„V této oblasti také vidím výrazný posun oproti minulosti. Ovšem to, že peníze šetří, neznamená, že je nikdy neutratí. Lidé využívají ušetřené peníze jednorázově – na letní dovolenou, nové auto, nebo jinou větší investici“ komentuje zjištění Kozub.