Mnoho lidí si dodnes myslí, že půjčka bez registru dlužníků je na trhu jen proto, aby nabízela drahé peníze zoufalým dlužníkům, kterým se nedaří splácet jejich současné dluhy, ale kteří si myslí, že novou půjčkou polepí dluhy staré, a bude jim lépe. Kdysi sice trh s nebankovními půjčkami takto fungovat mohl, ale to už je naštěstí minulostí. Dnes mají úvěry poskytované bez nahlížení do registru dlužníků nebo bez kladení důrazu na registr dlužníků zcela jinou roli a pozici, navíc jsou výrazně regulovány ze strany České národní banky.
Život na dluh je dnes běžný, stigma dlužníka už neplatí
Kdysi se česká společnost na toho, kdo se zadlužil, dívala skrz prsty. Důvod je zřejmý – dlouhé roky jsme totiž žili v systému, kdy půjčky v podstatě nebyly potřeba, o mnoho věcí se postaral stát, za což pak na oplátku vyžadoval občanskou poslušnost.
Později se situace obrátila, stát se nestará téměř o nic a lidé si musejí zcela sami zajistit a zařídit bydlení, zaplatit sobě nebo dětem školy a dokonce i mnoho lékařských úkonů, zejména v zubních ordinacích. A tak není divu, že téměř žádný mladý člověk nebo i lidé ve středním věku se bez půjčky neobejdou.
Kde kdo má hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, aby vůbec mohl mít střechu nad hlavou. Současný život je těžký i bez automobilu, a to hlavně na vesnicích, kde se počty autobusových nebo vlakových spojů každoročně snižují. Takže další nutná půjčka je na světě.
Celkově máme my Češi v současnosti rozpůjčováno více než 2,3 bilionu korun. Jen pro srovnání, státní rozpočet na letošní rok byl odsouhlasen na 1,5 bilionu korun.
Někdy to bez další půjčky prostě nejde. Nastává čas pro půjčku bez registru dlužníků
Domácnost, která platí hypotéku na byt či dům, k tomu splácí půjčku na auto, si jen stěží bude zvládat tvořit takové finanční rezervy, aby si mohla z vlastních zdrojů pořídit nový mrazák nebo novou pračku, když ty staré vypoví službu.
A tak je běžná česká domácnost nucena poohlédnout se po dalším úvěru. Jenže kde, když banka jí při současném zadlužení už nepůjčí? Půjčka bez kontroly registru dlužníků od nebankovní společnosti bývá v takové situaci jedním z nejlepších řešení, a to za předpokladu, že domácnost má pravidelné a dostatečné příjmy na její splacení.
Navíc se tyto úvěry často poskytují formou první půjčky zdarma, což ve výsledku znamená, že klient vrátí jen tolik, kolik si půjčil. Ze strany nebankovních společností jde o snahu konkurovat splátkovému prodeji nebo kreditním kartám, kde jsou též možnosti nakoupit zboží bez toho, aby se jeho cena navýšila úročením dluhu nebo poplatky s ním spojenými.
Nikdy nevytloukejte půjčku půjčkou
Rozhodně však nepovažujte půjčku bez registru dlužníků za nástroj pro splácení předchozích úvěrů, které se vám nedaří splácet včas. Vytloukání půjček dalšími úvěry je totiž spolehlivá cesta do dluhové pasti, ze které vede ven pouze insolvence nebo ztráta většiny majetku a příjmů.
Ovšem ani insolvence, tedy oddlužení, není dostupná všem dlužníkům. Na insolvenci má právo v současné době pouze ten, kdo prokáže, že v příštích letech bude schopen splatit alespoň 30 procent svých aktuálních dluhů. Zbytek mu může být odpuštěn.
Ve druhém pololetí roku 2019 by však v insolvencích měla nastat změna a do oddlužení by měl být zařazen každý dlužník, který o něj projeví zájem. Zda oddlužení proběhlo v pořádku nebo nikoliv, o tom budou soudy rozhodovat až po skončení pětileté lhůty určené právě pro splacení alespoň třiceti procent dluhů, se kterými dlužník do insolvence šel.