Sektor s půjčkami snad od pradávna okupují banky a rovněž nebankovní poskytovatelé půjček. Půjčky jsou v dnešní moderní době velmi oblíbeným a vyhledávaným způsobem, jak přijít k penězům a konkurence poskytovatelů zprudka narůstá. Pro spotřebitele má tento trend pozitivní výsledek, a sice, že tak velká konkurence nutí půjčkové společnosti i banky nabízet stále výhodnější produkty a neustále je upravovat tak, aby mohli uspokojit co nejvíce žadatelů o půjčku.
Rozdíl mezi bankou a nebankovní společností, u koho si půjčit?
Banky mají oproti nebankovním společnostem jednu absolutní výhodu a to tu, že jim klienti důvěřují mnohem více, než nebankovním společnostem. Banky jsou tady pro žadatele o půjčky již celá desetiletí. V dobách, kdy ještě pojem nebankovní půjčka neexistoval, sice byla řada soukromníků, jež vám půjčku poskytli, ale nikdo neměl o nich dokonalý přehled a rovněž nebyli kontrolováni. Díky tomu se zde objevují lichva, podvody a neseriózní jednání. Rozhodnete-li se půjčit si od spolehlivé nebankovní společnosti, pak má jasně dané podmínky, transparentní smlouvu, nežádají poplatky předem, webové stránky jsou se všemi kontaktními údaji a dohled nad nimi má ČOI. Setkáte-li se s nabídkou nebankovní společnosti, ověřte si, zda má IČO. S výběrem spolehlivé půjčky pomohou coolpujcky.cz, které fungují zdarma a rychle.
Nabídky se příliš neliší
Denně přicházejí žadatelé o půjčky v různé výši, s odlišnou dobou splatnosti i kvůli různým důvodům. Poskytovaele půjček proto nabízejí široké spektrum produktů, které obecně zahrnují účelové i neúčelové spotřebitelské úvěry a konsolidaci či refinancování půjček a hypoték.
Banky nabízejí tyto produkty:
* spotřebitelské úvěry účelové a neúčelové
* hypotéční úvěr, úvěr ze stavebního spoření
* kontokorent – přečerpání účtu nad rámec
* kreditní karty
Nebankovní sektor vám nabídne:
* Rychlé půjčky do 24 hodin
* Mikropůjčky
* Půjčky pro nezaměstnané
* Půjčky pro problémové klienty
* Splátkový prodej
* Peer to peer půjčky
Při výběru bankovní i nebankovní půjčky vždy zvažte, na co a kolik si chcete půjčit a zda je to nutné. Na koupi auta či nábytku je lepší účelová půjčka, která je levnější a má výhodnější podmínky, než půjčka bez dokládání účelu.
Je tedy lepší půjčka bankovní nebo nebankovní?
I na tuto složitou otázku známe odpověď. Banky mají sice přísnější podmínky pro posouzení klienta a schválení půjčky, musíte předložit příjem, bezdlužnost, ale zase mají nižší úrokové sazby a celkové RPSN. Pokud však máte dle banky nízkou bonitu, nezbývá vám nic jiného, než si půjčit v nebankovní sféře. Nebankovní půjčky mají vysokou schvalovatelnost, získáte je i za deset minut, vše vyřídíte online, ale často za vyšší poplatek nebo úrok. Každá nebankovní společnost nabízí jinou obchodní politiku a tak mezi nimi najdete ty, které vás prověří stejně jako banka, jako ty, které klienty neprověřují vůbec a půjčí vám prakticky jen na občanský průkaz. Ušetříte si starosti se záznamem v registru i dokládáním příjmu. Z toho důvodu jsou tyto půjčky podstatně dražší. O tom, jaké mikropůjčky jsou spolehlivé sepsal podrobný návod server iDnes.
Pokud se dostanete do situace, kdy potřebujete půjčku, je lepší oslovit nejprve svou banku, kde máte účet a chodí vám tam výplata. Jestliže banka shledá vaši žádost jako neadekvátní příjmům nebo kvůli záznamu v registru, teprve poté se poohlédněte po nebankovní půjčce.