Založení svěřenského fondu je výhodné nejen pro bohaté podnikatele. Můžete jej totiž využít jako poslední vůli nebo pro ochranu vašeho majetku.
Svěřenský fond může být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Důležité je, jak se k tomu všechny zúčastněné strany postaví. V tomto článku vám tedy ukážeme důvody, proč jsou svěřenské fondy tak oblíbené a proč byste si je měli založit i vy.
Proč založit svěřenský fond?
Někteří svěřenecký fond zakládají z nezištných důvodů. Jejich cílem je využít uloženého majetku k veřejně prospěšné činnosti – například podpoře dětského domova, kulturního zařízení nebo zvířecího útulku. U těchto svěřenských fondů ale nastává jeden problém – jejich hlavním účelem nemůže být dosahování zisku. Malá formálnost fondů navíc zjednodušuje proces změny obmyšleného. Pokud by tedy nezisková organizace, kterou svěřenský fond podporuje, zanikla, může být soudně rozhodnuto o novém účelu fondu podle přání zakladatele.
Mnohem častějším důvodem pro založení je ale čistě soukromý účel. Velice často se využívá k ochraně majetku zakladatele nebo pro jeho plynulé předání mezi generacemi. V posledním jmenovaném případě přitom nezáleží na tom, jestli je zakladatel ještě naživu. Vše bude mít na starosti zakládací smlouva a především správce fondu.
Výhody svěřenských fondů
Svěřenský fond se tedy často využívá i jako alternativa k poslední vůli. Narozdíl od poslední vůle totiž může svěřenský fond zajistit přechod majetku dědicům pouze za určitých podmínek. Zakládací smlouva a správce tak mohou zajistit, aby majetek uložený ve fondu nebyl ihned spotřebován, případně aby přešel do nového vlastnictví až v dosažení určitých podmínek (například vystudování školy nebo po několika letech práce ve firmě).
Výhod ale mají svěřenské fondy nespočet. Mezi jednu z největších patří například anonymita. Veřejnost se tedy nemůže dozvědět, čí majetek je ve fondu vlastně uložen a kdo by ho měl získat. Tímto způsobem se také dají dobře optimalizovat daně. Založením svěřenského fondu tak zakladatel může snížit svůj daňový základ.