I malé úkoly se zdají být obtížné. Skoro nic vás nebaví. Cítíte únavu a apatii. Každá maličkost vás rozpláče nebo se naopak rozčílíte kvůli každé drobnosti? Možná se právě pohybujete na hraně psychického zhroucení, aniž byste si to uvědomovali.
Psychické vyčerpání totiž často přichází plíživě. Můžete si myslet, že jste třeba jen více unavení. Nebo mít dokonce i výčitky z toho, že si připadáte tak trochu líní nebo pohodlní. Příčina těchto potíží ale může tkvět právě ve vaší psychice. Jednejte, dokud je čas.
Zdravé sebevědomí je nejlepší prevence
Snad už jsou pryč ty doby, kdy bylo sebevědomí zaměňováno s arogancí a sobeckostí. Dnes už víme, že zdravý vztah k sobě ovlivňuje kvalitu celého života člověka. Pracovat na sebevědomém a uvědomělém nastavení mysli je zcela v pořádku. Pomůže vám to předcházet mimo jiné právě i duševnímu vyčerpání.
Hlídejte si své hranice. Jak na to?
1. Bedlivě pozorujte, jak se cítíte
Věnujte pozornost svým pocitům v určitých situacích. Nepříjemné pocity většinou dokážete identifikovat i v tělesném prožívání. Znáte stav, kdy se vám téměř bolestivě stáhne žaludek při pomyšlení, že budete mluvit s určitou osobou? Tohle je například vaše hranice.
TIP: Testosteronové injekce spolehlivě doplní chybějící testosteron.
2. Analyzujte a určujte priority
Je jasné, že v životě nastávají situace, které musíte řešit, přestože vám to třeba není příjemné. Pečlivě ale zvažujte, kde svou hranici musíte překročit, například z důvodu udržení pracovní pozice, a kde ji raději zachováte. Pokud totiž budete překračovat své hranice únosnosti zbytečně často, vystavujete se riziku vyčerpání psychických sil.
3. Ztište vnitřního kritika
V průběhu života prochází každý člověk různými životními zážitky, které na jeho psychice a duši samozřejmě zanechávají svou stopu. Když se takový člověk příliš často setkává s vnější kritikou, srovnáváním a hodnocením, kterým neumí efektivně čelit, dokáže si vypěstovat vnitřní strategie neúspěchu. Takový ten vnitřní nepřející hlas, kterým podrývá své vlastní sebevědomí.
Poznáváte se? Potom zpozorněte. Možná jsou vaše vnitřní strategie neúspěchu propracovanější, než si vůbec uvědomujete. Mohou stát za spoustou životních proher a zklamání. Je úplně v pořádku se v takové chvíli obrátit na odborníka. Psychoterapie umí narušit škodlivé vzorce a nastartovat cestu pozitivní změny. Sebevědomí totiž vždy pramení zevnitř. Se správnou pomocí si jej vypěstujete.
Dovolte si odpočívat
Potřeba odpočinku se v moderní společnosti opravdu podceňuje. Kolikrát jste v poslední době jen tak „vypnuli“ bez toho, abyste se cítili provinile, že nic neděláte? Pravidelně relaxujte. Udělejte to zavčasu, než vám psychika vystaví velkou červenou stopku a nařídí nucený odpočinek ve formě naprostého psychického vyčerpání.