V posledních dvou letech se v Česku stále více objevují případy rafinovaných úvěrových podvodníků. Ti s cílem poškodit úvěrovou společnost neváhají falšovat doklady, potvrzení příjmů, výpisy z účtu a vše, co je potřeba k vyřízení půjčky. Společnostem a bankovním domům podnikajícím na českém trhu spotřebitelských úvěrů tak vznikají mnohamilionové škody, které málokdy vymohou zpět.
„Naše společnost jen za minulý měsíc podala sedm trestních oznámení na klienty, kteří nezaplatili ani první splátku z půjčky, kterou jim naše společnost poskytla. Nejčastěji se jedná o falšování potvrzení příjmů, kdy si klient sám potvrdí příjem ukradeným razítkem od zaměstnavatele“ uvedl člen představenstva pardubické společnosti CPE Credits of Private Equity, a. s. Jaroslav Horyna a dodává: „Jako kontakt zpracovatele uvede svého známého, který se v případě kontaktování vydává za firemní účetní.“
V takovém případě je však pro věřitele prokazování skutečnosti velice komplikované. Věřitel totiž musí dle zákona prokázat, že si klient bral půjčku či úvěr a přitom byl již předem rozhodnutý, že ji nesplatí. To je však podle společností poskytujících spotřebitelské úvěry dosti obtížné, nikoliv však nemožné.
TIP: Sledujte novinky z ekonomiky
Odradit by měly vysoké tresty
Řada podvodníků spoléhá na to, že trestu uniknou díky malé společenské nebezpečnosti. To se jim však nemusí vyplatit. Lidem, kterým se podvod podaří prokázat, hrozí trestní sazba od dvou do osmi let v nápravném zařízení a povinnost náhrady veškeré škody včetně úroků. Pro podvodníky to pak paradoxně může znamenat zadlužení do konce života.