Jedenáctidílná série Ze závislosti do nezávislosti vzdělávacího centra České televize startuje ve čtvrtek 1. července na ČT1 v 21:35 hodin a chce ojedinělým způsobem pomáhat nejen lidem se závislostí na alkoholu, drogách a hazardu, ale především jejich blízkým.
Pomocí dokumentů, v nichž vystupuje zkušený terapeut, chce oslovit především lidi, kteří se ocitli v životní nouzi způsobené soužitím se závislým partnerem.
Shlédněte také: automobilové novinky
Volný cyklus obsahuje 9 fiktivních dokumentů a 2 skutečné dokumenty s opravdu závislými na drogách. Jakýmsi průvodcem světem závislostí v devíti dílech cyklu je Jan Jílek. Psychoterapeut se šestnáctiletou zkušeností umožňuje divákům prostřednictvím poutavých příběhů, natočených podle skutečnosti, nahlédnout do světa rodin, v nichž se vyskytují drogově závislí.
Pro většinu případů je typická závislost na alkoholu, drogách či hazardu, ale v dalších rozpracovaných dílech se věnuje pozornost i závislosti na lécích a workoholismu. Dokumenty mají přínos v tom, že umožňují prostřednictvím výpovědí, terapií a rekonstrukcí jednotlivých příběhů představit různé typy potíží závislých i jejich rodinných příslušníků.
Psychoterapeut Jan Jílek vyrůstal v rodině alkoholika a sám překonal závislost na alkoholu. Je si dobře vědom toho, že „co se člověka zmocní, tím je zotročen“. Na druhé straně každý má však šanci se ze závislosti vymanit, což on sám dokázal. Tak přímočaré to přesto není, protože člověk obvykle sáhne po odhozené „berličce“ znovu, jakmile se cítí ohrožen.
Například žena z příběhu Bezedná díra se dokáže vzpamatovat z letité závislosti, ale po ztrátě zaměstnání, se opět k alkoholu vrací. Lze ji odsuzovat? Člověk není nemocný, musí chtít, vždyť má vůli, soudí terapeut. Není to však poněkud schematické? Co když se člověku naráz zhroutí pracně budovaná životní perspektiva? Kde má hledat sílu, aby nestrhnul do „pekla“ sebe i své okolí?
I na tyto otázky budou hledat tvůrci dokumentárního cyklu odpověď. Jan Jílek se v aranžovaném dokumentu Aleše Lederera však nesoustředí jen na příběhy drogově závislých, ale rozkrývá v návaznosti na onemocnění jednotlivců i neštěstí a zoufalství jejich rodinných příslušníků. Ti často nemají na takového člověka žádný vliv a nemohou jeho jednání pozitivně ovlivnit, pokud on sám nechce nic změnit.
Dokumentární výpovědi autentických osob a rozhovory s terapeuty v reálu, tedy přístup odlišný od postupu Aleše Lederera, předvedou ve dvou dílech režisérka Monika Elšíková a herec Jaroslav Dušek. Nabídnou řešení závislostí v podobě odlišných terapeutických principů i osobitých terapeutů, kteří staví i na jiných než klasických odvykacích metodách.
Ladislav Šticha
Tiskový mluvčí ČT