O nebankovních půjčkách má mnoho lidí zkreslené nebo nejasné představy, což jim ztěžuje výběr vhodného finančního produktu. Pokud jste se i vy dostali do situace, kdy uvažujete o možnosti využití nějaké nebankovní půjčky, měli byste si nejprve prostudovat informace uvedené v tomto článku.
Zaměřuje se totiž na rizika, která jsou s nebankovními půjčkami spojena. Také si zde stručně uvedeme nejznámější druh tohoto finančního produktu. Nejprve si ale řekněme, co vlastně lidi vede k tomu, aby se o nebankovní půjčky zajímali.
Proč nebankovní půjčku?
Zájem o nebankovní půjčky neustále roste z toho důvodu, že se čím dál více lidí dostává do problémů se splácením svým dluhů. Problematičtí dlužníci budou mít potíže se získáním úvěru klasickou cestou – tedy u bankovní instituce. Banky si totiž své klienty velice důkladně prověřují. Pokud tedy nevyhovujete jejich přísným kritériím, a přitom peníze opravdu nutně potřebujete, pravděpodobně jste došli k závěru, že je pro vás nebankovní půjčka jediným možným řešením vaší tíživé finanční situace.
Pokud jste si opravdu jisti, že váš problém s penězi není možné vyřešit jinak (například prodejem nepotřebného majetku nebo minimalizací životních nákladů), a opravdu si nebankovní půjčku chcete vzít, měli byste mít alespoň přehled o tom, jaké druhy nebankovních půjček jsou vlastně na českém finančním trhu dostupné.
Nebankovní půjčka bez nahlížení do registru
Existuje několik základních typů nebankovních půjček. Lidé, kteří již splácí nějaký úvěr, budou mít zájem o půjčku bez nahlížení do registru dlužníků. Pochopitelně je poskytování úvěrů lidem, kteří mají problémy s penězi, poměrně riziková podnikatelská činnost, proto si za ni nebankovní společnosti nechávají od dlužníků zaplatit vysoké rizikové přirážky, které se hradí prostřednictvím úroků. To by ještě nebylo to nejhorší. Bohužel v dnešní době může půjčky poskytovat prakticky každý, takže není problém narazit na podvodníky, kteří se své klienty mohou pokusit obrat i o ten majetek, který jim ještě zbyl.
Využívají k tomu poměrně jednoduchou fintu, kdy s dlužníkem uzavřou smlouvu o půjčce, v níž je zakotven požadavek na hrazení splátek formou osobního předávání peněz zástupci daného subjektu. Současně se s klientem dohodnou na vysokých finančních sankcích v případě prodlení se splácením, což může vést k rychlému zabavení nemovitosti, pokud ji dlužník dal poskytovateli půjčka v insolvenci.
Pak již jen stačí, aby výběrčí splátek schválně nepřišel v dohodnutý den, a podvodník snadno označí nevinného dlužníka za neplatiče, což se bude postižené osobě pochopitelně jen velice obtížně vyvracet. Na základě podobných podvodů, jež se před soudem prokazují velice obtížně, již přišlo mnoho lidí o velkou část svého zbývajícího majetku.
Jestliže tedy uvažujete o sjednání nebankovní půjčky, věnujte velkou pozornost tomu, co podepisujete. Solidní poskytovatel úvěrů vám nabídne standardní metody hrazení splátek, jakou je například bankovní převod. Tak budete mít možnost výpisem z účtu prokázat, že jste peníze vždy odeslali v řádném termínu.