Nejenom ta bankovní. Aktuálně existuje i takzvaná státní hypotéka. Jaké jsou její požadavky, kolik můžete získat a skutečně se vyplatí o ní přemýšlet?
Přemýšlíte o vlastním bydlení a chybí vám finance? Stát nabízí od loňského srpna zajímavou nabídku pro mladé, kteří chtějí dosáhnout na vlastní bydlení, ale současná situace jim to poněkud komplikuje.
Jaké podmínky musíte splnit?
Pokud chcete získat státní půjčku, musíte s partnerem splňovat alespoň jednu z těchto podmínek:
- mladí lidé do 36 let, kteří trvale pečují o dítě do 15 let
- bezdětní novomanželé do 36 let
- lidé žijící v registrovaném partnerství do 36 let
- samoživitel/ka s dítětem mladším než 15 let
Podmínku věku do 36 let musí splňovat alespoň jeden z žadatelů. Zatím to zní velice nadějně, že? Bohužel však existuje jeden limitující faktor – na tuto půjčku, která se příhodně nazývá státní hypotéka, zdaleka nedosáhnou všichni, kdo o ni budou mít zájem. Na tuto půjčku je vyčleněna pro tento rok necelá miliarda korun a jakmile bude vyčerpána, další půjčky se poskytovat nebudou. Musíte také prokázat svou schopnost půjčku splácet.
Jak o půjčku zažádat?
Postup je poměrně jednoduchý a je velice detailně popsán na webových stránkách Státního fondu rozvoje bydlení. Právě tento fond také přijímá a vyřizuje žádosti. Program je v současné chvíli otevřen a do 9. dubna bylo evidováno celkem 117 žádostí v celkové hodnotě 133,1 milionů korun. Stále tedy jsou volné prostředky a pokud zvažujete nákup či rekonstrukci bydlení, může to pro vás být jedna z nejzajímavějších možností.
Přihláška je jednoduchá
Vyplnit přihlášku není složité, ale budete potřebovat značnou spoustu informací a dokumentů. Mimo základní údaje o osobách, které s vámi žijí v domácnosti, budete potřebovat například projektovou dokumentaci, položkový rozpočet, údaje o vašich příjmech, v případě stavby obydlí také povolení ke stavbě a další dokumenty vyžadované zákonem.
Jisté však je, že je to v současnosti pravděpodobně nejsnazší cesta pro mladé, jak získat prostředky na vlastní bydlení a nebýt odkázáni pouze na život v nájmu. Klasická hypotéka je totiž pro mnoho z nich nedosažitelná. Doba splatnosti úvěru pro modernizaci bydlení je 10 let. Při nákupu nebo výstavbě bydlení se úvěr poskytuje na dobu 20 let. Znamená to také, že již při podávání žádosti musíte mít vybranou nemovitost a teprve poté vás čeká schvalovací kolotoč. Nebudete tedy vědět, zda prostředky dostanete a také existuje riziko, že vám prodávající nebude ochoten tak dlouho počkat. V případě modernizace však tyto potíže odpadají. Projekt můžete mít připravený a kdybyste náhodou peníze nedostali, můžete ho jednoduše odložit.
Jednodušší hypotéka
Oproti klasické hypotéce z banky dostanete menší úrok a také průhlednější podmínky. Nemusíte mít obavy, že by se jednalo o nějaké nekalé jednání, vše je garantováno státem. Hypotéky 2019 jsou pro mnoho průměrných občanů nedosažitelné a toto je zajímavá možnost, jak dostat šanci bydlet ve vlastním. Není tedy důvod proč to nezkusit.