Živnost je základní právní forma podnikání.
Živnostenský list může mít každá osoba splňující podmínky podle toho, do jaké skupiny živností konkrétní činnost patří.
Hodně oborů ale spadá pod živnost volnou, pro kterou stačí splnění základních podmínek.
Co je živnost
Živnost je soustavná činnost provozovaná samostatně vlastním jménem na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku za podmínek stanovených živnostenským zákonem.
Živnost může provozovat fyzická nebo právnická osoba splňující podmínky dané živnostenským zákonem.
TIP: S dobrými tipy zvládnete chutné pokrmy sami
Základní podmínky provozování živnosti
- 18 let věku (plnoletost)
- Způsobilost k právním úkonům
- Bezúhonnost
Jak založit živnost
Při zakládání živnosti je potřeba nejprve navštívit živnostenský úřad, kde začínající podnikatel vyplní potřebné formuláře (u živnosti volné pouze jednotný registrační formulář) . Zvolí obor své živnosti a doloží potřebné doklady, které po něm budou úředníci požadovat (záleží na druhu živnosti, viz níže).
Registraci na Finančním úřadu provede živnostenský úřad sám, nový živnostník tedy musí pouze na Českou správu sociálního zabezpečení a svou zdravotní pojišťovnu. Na obou místech dostane předpis plateb pro pojištění, který se bude lišit podle toho, jestli je živnost pro člověka hlavním nebo vedlejším zdrojem příjmů. V případě hlavního příjmu je povinné platit důchodové pojištění, k tomu si živnostník může zvolit pojištění nemocenské. Zdravotní pojištění je třeba platit vždy.
Potřebné doklady
- Občanský průkaz
- Výpis z trestního rejstříku (živnostenský úřad kontroluje většinou sám)
- Pokud chce mít živnostník sídlo jinde než v místě trvalého bydliště, je potřeba doložit souhlas majitele nemovitosti
Prokazování odborné způsobilosti
Pro obory živnosti volné není potřeba dokazovat odbornou způsobilost, jinak je tomu u živností řemeslných a vázaných, potřebné doklady je tedy potřeba také přiložit.
Cena za založení živnosti
Jednorázový poplatek je 1000 Kč a nezáleží přitom na počtu zvolených oborů.
Druhy živností
- Ohlašovací
- Řemeslné (elektrikář, kadeřnice)
- Vázané (účetní)
- Volné
- Koncesované (taxikář)
Řemeslné živnosti
Pro založení této živnosti je potřeba prokázat odbornou způsobilost dokladem (výuční list, doklad o ukončeném středním nebo vysokém vzdělání dle oboru, doklad o praxi.
Živnosti vázané
U vázané živnosti se pro každý obor dokazuje odborná způsobilost jiným způsobem. Více v živnostenském zákoně.
Volné živnosti
Živnost volná má několik desítek oborů. Živnostník nemusí prokazovat odbornou způsobilost a může si vybrat, v jakých oborech bude svou podnikatelskou činnost vykonávat.
Koncesované živnosti
U koncesovaných živností se musí prokázat odborná způsobilost, která je upravena zvláštními předpisy a souvisí také s morální bezúhonností. Živnostenským oprávněním pro výkon těchto živností je tzv. koncese.
Výdělečná činnost bez živnosti
Existují obory, kde není potřeba živnostenský list (právník, umělec). V každém případě je ale potřeba registrace na Finančním úřadě. Více v tomto článku Na co není potřeba IČ.
Jak vybrat živnost
Pokud chce člověk podnikat a nemá přitom potřebné vzdělání/praxi, může se i tak věnovat (třeba na vedlejší úvazek) některé ze živností volných. Mezi obory patří poskytování služeb pro zemědělství, zahradnictví, rybníkářství, lesnictví a myslivost, chov zvířat a jejich výcvik (s výjimkou živočišné výroby), výroba potravinářských a škrobárenských výrobků, výroba textilií, textilních výrobků, oděvů a oděvních doplňků, výroba a opravy obuvi, brašnářského a sedlářského zboží, výroba hnojiv, povrchové úpravy a svařování kovu a dalších materiálů, výroba strojů a zařízení, výroba a opravy čalounických výrobků, zprostředkování obchodu a služeb, velkoobchod a maloobchod, ubytovací služby, testování, měření, analýzy a kontroly, reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení, fotografické služby, překladatelská a tlumočnická činnost a mnoho dalšího.
Při zakládání živnosti si může osoba zvolit libovolný počet oborů.
Petr
Založení živnosti bylo jednoduché a rychlé. Dříve jsem si myslel, že bude lepší podnikat na s.r.o. ale to byl omyl. Více lidí dnes ocení, že se neschovávám za právnickou osobu a za své podnikání odpovídám svým jménem a majetkem. Za s.r.o. se dnes schovává kdejakej podvodník a neplatič.