Přeprava nebezpečných látek se řídí několika základními pravidly. Věděli jste, že existuje jakási Dohoda ADR? V podstatě se jedná o Evropskou dohodu o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí, která je platná už od roku 1957. Samozřejmě za dobu existence dané dohody se přidaly ještě další přílohy a aktualizovaly se podmínky. V následujících řádcích vám prozradíme, jak taková přeprava nebezpečných látek vypadá a co všechno zahrnuje.
Pod přepravou ADR se skrývá přeprava nebezpečných věcí, jichž je v současné době více než čtyři tisíce. Ve skupině ADR najdete například tlakové láhve na plyn, chemikálie, benzín, pesticidy, aerosoly a podobně.
Kdo se stará o přepravu ADR?
Pokud potřebujete přepravit předměty spadající do skupiny ADR (hořlavé, žíravé či výbušné položky), vyhledejte nejprve společnost, která má licenci převážet dané věci. Pamatujte však na to, že všechny věci musíte označit, zabalit a připojit k nim odpovídající dokumentaci. Dopravce potom převezme vámi přichystaný náklad a přepraví ho příjemci, přičemž při daném procesu musí zajistit maximální bezpečnost, aby nedošlo ke zranění ostatních účastníků silničního provozu a veřejnosti jako takové.
Důležité je, aby během přepravy nedošlo k ohrožení nejen zúčastněných osob, ale také majetku či životního prostředí.
Připravte si tedy pro přepravce údaje jako číslo UN, údaje podle ADR, oficiální pojmenování podle ADR, čistou a hrubou hmotnost a podrobnosti o balení. Bez daných údajů není schopen přepravce zásilku převzít.
Kdo nabízí přepravu ADR?
Jestliže hledáte konkrétní firmu, která se na přepravu nebezpečných látek specializuje, podívejte se na portfolio služeb společnosti FOFR. Jedná se o český přepravní systém, jenž je schopen přepravovat všechny třídy nebezpečných látek kromě výbušných předmětů a radioaktivních látek. Více informací najdete na webové stránce www.fofrcz.cz.