Svařování hliníku má svá specifika a jasná pravidla. A svářečský kurz může pomoct alespoň v začátcích. V tomto článku si shrneme potřebné základní informace.
Základní vybavení
Až se budete chystat na svařování hliníku, nejprve si nachystejte potřebné vybavení. Budete potřebovat svářečku na hliník a samozřejmě všechny ochranné pomůcky potřebné pro bezpečnou práci. Hliník jako takový se řadí mezi nejčastěji využívané kovy a mnoho lidí se shoduje na tom, že jakmile jednou proniknete do tajů jeho svařování, už nebudete chtít přestat.
Proč je hliník oblíbený
Materiál, který držíte v ruce, je skutečně výjimečný. Hliník totiž vykazuje vysokou odolnost nejen proti mechanickému namáhání, ale také vůči povětrnostním vlivům. Je velmi lehký, zároveň však pevný a bytelný. Hliník se skvěle tvaruje a je oblíbený i pro svou tepelnou i elektrickou vodivost. Hliník nepodléhá korozi, vykazuje skutečně mnoho příznivých vlastností, pro které se stává velmi hojně využívaným kovem.
Svařování hliníku
Pro svařování hliníku budete potřebovat metody svařování, které používají inertní atmosféru. Právě využití argonu jako ochranného plynu je typické. Pro svařování ale samozřejmě můžete využít také helium nebo směs těchto dvou plynů, která je dále obohacena o dusík. Nejprve povrch, který se chystáte svařovat, dobře očistěte.
Jaké metody použít?
Pro svařování tohoto materiálu budete moci použít například svařování metodou TIG nebo MIG. Svařování můžete realizovat ale také pomocí dalších metod. Zde je možné využít svařování obalenou elektrodou, svařování pomocí tření, ale také svařování plamenem.
Na co si dát pozor
Během svařování hliníku byste měli dbát na to, abyste dodrželi postupy typické pro danou metodu svařování. Největším nepřítelem svařování hliníku je kyslík a vodík. Pokud tedy svařujete obalenou elektrodou, musí být pečlivě vysušena. Zároveň je potřeba zajistit, aby ke sváru nepronikal kyslík. Proniknutí kyslíku ke sváru má za následek jeho následnou křehkost.
Svařování hliníku má svá specifika, která je třeba dodržet.