Hrají to na jistotu. Tak by se dalo popsat jednání malých firem. Ty totiž i přes rostoucí nabídku alternativního financování stále sázejí především na banky.
Crowdfunding, nebankovní úvěr pro firmy, investice od movitějšího investora. Možností, jak nakopnout podnikání, je celá řada. I přesto mezi nejoblíbenější stále patří bankovní půjčky. Na co a proč si podnikatelé půjčují?
Kdy si podnikatelé půjčují?
Tento článek vychází ze vzorku čtyř set malých firem a živnostníků. Polovina z dotázaných má obrat do jednoho milionu korun, ostatní dotazovaní nepřekračují obrat do 10 milionů korun. Tito drobní živnostníci a malí podnikatelé v dotazníku mimo jiné sdělili, kdy a proč si půjčují.
Rychlý nebankovní úvěr na podnikání využívají především živnostníci. Čtvrtina z nich se svěřila, že si berou půjčku hned při zahájení svého podnikání. Někteří půjčku odkládají až na několik měsíců od začátku podnikatelské činnosti. U malých firem to je poněkud složitější. Ty si raději vybudují renomé a první úvěr si vezmou až po několika letech od zahájení činnosti.
Na co si podnikatelé půjčují?
Nejčastějším důvodem pro nebankovní úvěr pro podnikatele je nákup strojů a zařízení firmy (50 %). S 28 procenty se na druhé místo zařadilo provozní financování pro posílení peněžního toku a nákup nemovitostí (23 %). 10 procent zaujalo čerpání peněz na reklamu, pět procent pak akvizice.
U živnostníků je oblíbený jak podnikatelský úvěr, tak osobní půjčka. Co se výše úvěru týče, ta se u drobných živnostníků s obratem do jednoho milionu korun točí ve výši 100 tisíc korun. Živnostníci s obratem do 10 milionů korun si pak nejčastěji půjčují 350 tisíc Kč. U právnických osob je to naopak. Firmy s menšími obraty si totiž raději půjčují větší obnos peněz.