Pojištění vozidel je dle zákona povinné. Každý majitel vozu jej musí platit, a to bez ohledu na to, zda automobil používá, či nikoliv.
Každý stát přistupuje trochu jinak k boji s neplatiči takzvaného povinného ručení. Například ve Velké Británii vám vozidlo bez platného pojištění prostě zabaví a možná jej dokonce sešrotují.
Tip: finanční magazín vám poradí, jak zacházet s penězi
MIB (britská obdoba České kanceláře pojistitelů) zavedla totiž poměrně drastický model spočívající v sérii pokut a lhůty pro zajištění pojištění. Zastaví-li v Anglii policista automobil a zjistí-li, že vůz není pojištěn, řidič dostane hned na místě pokutu 200 liber (5600 Kč). Následně musí zaplatit za odtah vozidla dalších 150 liber (4200 Kč) a za každý den na odstavném parkovišti pak 20 liber (560 Kč). Aby své vozidlo dostal zpět, musí předložit potvrzení o nově vzniklé pojistce, na to má však pouze 40 dní, poté je automobil buď prodán, nebo sešrotován. Od roku 2006, kdy začal tento systém fungovat, zabavila britská policie přes 400 tisíc vozidel a 160 tisíc jich bylo sešrotováno.
Jak bylo řečeno, Česká republika se ale inspirovala Švédskem a Finskem. Tento model se také ukázal jako dlouhodobě nejúspěšnější, protože v obou severských zemích se počet nepojištěných vozidel drží pod jedním procentem. V Česku bylo dosaženo poměru nepojištěných aut vzhledem ke všem registrovaným 10 %.
Fungování českého systému
Majitelé automobilů jsou v České republice trestáni na základě porovnání dat o pojištěných vozidlech vzhledem k databázi vozidel registrovaných. Česká kancelář pojistitelů získává údaje od pojišťoven a předává je registru vozidel. Tak se o nepojištěných automobilech vždy dozví – jejich vlastníkům následně pošle výzvu k úhradě příspěvku do takzvaného garančního fondu, z něhož jsou vypláceny škody způsobené nepojištěnými vozidly. Tyto příspěvky jsou pochopitelně mnohem vyšší, než klasická ceny povinného ručení.
V Česku řidiči nepojištěných automobilů způsobí ročně škody za 400 milionů korun. Klasickým neplatičem je muž do 35ti let, často čerstvý držitel řidičského oprávnění.
Pojištění vozidel (Česká pojišťovna) se nenazývá povinným ručením pouze náhodou. I když si někdo může myslet, že zrovna jeho žádná nehoda nepotká, protože je skvělým řidičem, spoléhání se na vlastní umění v kombinaci se štěstím se rozhodně nevyplácí. Bez povinného ručení může řidiči vzniknout škoda, kterou bude následně splácet do konce života.