Většina situací, které vás dovedou k tomu, že si podáte žádost o půjčku, vyžaduje rychlé jednání. Nicméně právě v těchto chvílích není zrovna nejmoudřejší věci uspěchat nehledě na to, zda půjčku teprve vybíráte nebo již držíte v rukou sepsanou smlouvu. Ve spěchu totiž lidé mívají tendenci přehlédnout ty nejdůležitější detaily jako například smluvní pokuty, které je mohou v budoucnu nemile překvapit.
Co jsou smluvní pokuty?
Smluvní pokuty slouží poskytovatelům půjček jako takzvané utvrzení dluhu. Měly by preventivně zajistit to, aby dlužník dostál svým závazkům a celou svou pohledávku skutečně zaplatil tak, jak určuje smlouva, obzvlášť pokud jde například o půjčky bez nahlížení do registru dlužníků. Nejedná se však ani tak o pojistku jako v případě ručení či zástavy. Spíše jde o jakousi paušální náhradu potenciální škody, kterou by poskytovatel půjčky utrpěl v případě, že by klient dlužnou částku nezaplatil.
Zvláštním aspektem smluvních pokut je však to, že věřitel způsobenou škodu nemusí prokazovat. Pokud k ní však dojde, uhrazení pokuty může být buď jednorázové, kdy je výše stanovené částky pevně daná, nebo plynoucí, což znamená, že se pokuta postupně navyšuje s každým dnem, týdnem či měsícem, který uplyne od porušení povinnosti. Se smluvními pokutami byste si zkrátka neměli zahrávat, proto je třeba znát základní rizika spojená s jejich sjednáváním.
Na co si dát pozor?
První věc, na kterou byste si měli dát pozor, je neurčitost smluvní pokuty. Platí to zejména v případě půjček bez dokládání příjmu, protože někteří poskytovatelé si jejich lehkovážné ověřování bonity žadatelů kompenzují tím, že vytvoří smlouvu, které rozumí jen oni sami, a poté z dlužníků těží velké peníze. Proto si vždy ověřte, zda je ve smlouvě uvedena výše smluvní pokuty i způsob jejího určení a splácení.
Dalším problémem, na který můžete ve smlouvě narazit, je nejasné stanovení utvrzovaného dluhu. Měla by totiž jednoznačně určit, v čem spočívá konkrétní povinnost, při jejímž porušení budete muset smluvní pokutu uhradit. Pokud by to tak totiž nebylo, mohli byste z případného soudního řízení odejít s prázdnými kapsami i bez toho, aniž byste podle vašeho názoru udělali něco špatně.
Mimo to se také může stát, že smluvní pokuta bude dost nepřiměřená vašemu případu. Pokud budete mít podezření, že k něčemu takovému ve vaší situaci došlo, můžete využít možnosti moderace smluvní pokuty soudem, který nařídí její snížení takovým způsobem, aby odpovídala hodnotě a významu zajišťované povinnosti. Tento proces pochopitelně probíhá na návrh dlužníka.
Abyste se vyhnuli jakýmkoliv problémům se smlouvou, vždy si ji důkladně pročtěte. Nebojte se, je naprosto normální, že některým zkratkám či pojmům nerozumíte. Pokud k tomu však dojde, nestrkejte hlavu do písku a na vše se ptejte. Teprve až budete mít skutečnou jistotu, že máte ve všem jasno a že se všemi podmínkami opravdu souhlasíte, vezměte do ruky pero a podepisujte.