
V současné době se množí množství lidí, kteří dochází na terapie nebo kteří využívají služby osobního či profesního kouče. Ani na jedné věci není nic špatného, právě naopak – jsou to věci, které mohou člověku spíše jenom pořádně prospět. Pokud však vybíráte člověka, kterému se začnete svěřovat nebo kterého poprosíte o pomoc, abyste se mohli posunout zas o kus dál, vyplatí se vědět, jestli sáhnout po extrovertovi nebo spíše po introvertovi.
Jaký by měl osobní či profesní kouč být?
Obecně platí, že kouč by měl člověku sednout. Pokud si na první pohled s někým nerozumíte nebo pokud jen stěží věříte, nebude to pro vás to pravé ořechové. Je důležité dát na vlastní pocit. Pokud ho naprosto zazdíte, pravděpodobně začnete spolupracovat s osobou, která vám zkrátka nesedí a čili nemá, co přinést.
Koučování obecně je zvláštní disciplína, která je dnes opravdu oblíbená. Prakticky každý chce takzvaně koučovat a vynést někoho na vyšší úroveň, ale ne vždycky je toho schopen. Pokud je na vás nabídka koučů aktuálně velmi široká, možná vám pomůžeme právě tím, že si zmíníme zásadní rozdíly mezi introvertním a na druhou stranu extrovertním koučem.
Extroverti jsou plní energie, introverti směřují do hloubky
Hlavní rozdíly mezi zmiňovanými kouči poznáte na první pohled. Zatímco extroverti beroucí energii ze svého okolí jí doslova oplývají a jsou ochotní vám ji předávat, introverti se zaměřují na vaše nitro a jsou ochotni se podívat do hloubky, protože jsou přesvědčeni o tom, že základ úspěchu se ukrývá právě ve vás. Extroverti zase sází spíše na vaši energii a to, co skutečně vyzařujete.
Extroverti se naučili pracovat s energií a dostávají ji na první místo svého žebříčku výhod. Je to právě energie, která zaručuje úspěch, protože to, co vyzařují, se k nim nakonec vrací. Ale, jak již bylo zmíněno, introverti jsou zase přesvědčeni o tom, že se musíme podívat do hloubky a pozměnit myšlení, abychom došli k danému cíli.