Evropská unie jednomyslně rozhodla o zahájení jednání o dohodě o volném obchodu s Japonskem a usiluje o brzké ukončení obdobných jednání s Kanadou a Singapurem.
Vyplynulo to ze zasedání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu, které se uskutečnilo ve čtvrtek v Bruselu. Českou delegaci vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.
Podle Hovorky byla jednání o mandátu pro zahájení jednání s Japonskem velmi složitá. Jakkoli si členské země uvědomují možné přínosy plynoucí z dohody o volném obchodu s Japonskem, chtějí být ujištěny o tom, že tato dohoda přinese skutečné otevření japonského trhu a nové obchodní a investiční příležitosti.
Komisi ani vládám členských států se přitom nepodařilo přesvědčit všechny průmyslová odvětví o smysluplnosti zahájení jednání právě nyní. Zejména evropský automobilový průmysl vznášel a nadále vznáší systémové výhrady proti zahájení jednání, neboť se obává, že pro něj zůstane automobilový trh v Japonsku uzavřený, a že naopak dohoda povede k nárůstu dovozů japonských aut do Evropy.
“Česká republika tyto obavy průmyslu velmi citlivě vnímá. Proto se velmi aktivně angažovala v procesu vyjednání o negociačním mandátu pro Komisi a usilovala o to, aby mandát byl nastaven tak, že povede k odstranění překážek bránících širšímu uplatnění českých a evropských firem na japonském trhu,” řekl náměstek Hovorka.
Zároveň dodal, že cesta ke konsensu vedla přes zakomponování dodatečných pojistek a záruk pro automobilový průmysl ve formě souběžného snižování cel v Evropě a netarifních překážek v Japonsku, ujištění o aplikaci technických standardů, s nimiž pracují evropské firmy, a zakomponování ochranné doložky, která vnímá citlivost a specifika automobilového průmyslu.
Hovorka zároveň v průběhu Rady upozornil na to, že skepse a nejistota je patrná rovněž u některých dalších průmyslových odvětví. Podporu České republiky pro zahájení jednání podmínil nezbytností souhlasu všech členských států a také potřebou náležitého reflektování zájmů průmyslu v průběhu vyjednávání.
Česká republika má zájem na dalším rozvoji hospodářských vztahů s Japonskem, které je třetí nejvýznamnější ekonomikou světa. Dohoda by tomuto záměru měla napomoci. Nejde přitom pouze o oblast obchodu, avšak i veřejných zakázek, služeb a investic. Neopomenutelným faktem zůstává, že Japonsko je jedním z nejvýznamnějších zahraničních investorů v České republice. Japonští investoři zde vytvářejí tisíce pracovních míst a zásadním způsobem se podílí na celkovém českém exportu.
V případě Kanady, s níž byla jednání o komplexní ekonomické a obchodní dohodě zahájena během českého předsednictví EU, šlo o vyhodnocení aktuálního stavu jednání poté, co se vyjednavačům obou stran nepodařilo v uplynulém týdnu dosáhnout shody ve zbývajících otevřených otázkách.
“V průběhu Rady jsem ocenil, že Komise během jednání upřednostnila kvalitu před časovým rámcem a vyjádřil jsem podporu snahám o úspěšné završení jednání s Kanadou, která je pro nás významným hospodářským partnerem. Zopakoval jsem oblasti, které jsou pro Českou republiku v této fázi klíčové a k nimž patří přístup na kanadský trh vládními zakázkami, úprava pravidel o původu zboží a technických norem u automobilů, úprava problematiky investic, ochrana zeměpisných označení a některé další aspekty zlepšení přístupu na kanadský trh. V neposlední řadě jsem vyjádřil názor, že v době rozhodování o podpisu dohody bude přetrvávající vízová asymetrie ve vztahu s Kanadou již minulostí,” řekl Hovorka.
Ve finální fázi se nacházejí rovněž jednání o dohodě se Singapurem, která v případě jejího sjednání otevře trh nejen v této zemi, nýbrž i nastaví parametry pro obdobné dohody s dalšími zeměmi v regionu.
Ministři dále přivítali zahájení jednání o obchodní dohodě s Marokem. Maroko je první ze skupiny zemí jižního Středomoří, které splnilo ekonomické a politické podmínky pro otevření jednání.
“Tato země je tradičním partnerem České republiky a máme zájem na rozvíjení vzájemných vztahů. Doufáme, že Tunisko a další země Středomoří budou následovat tohoto příkladu. Dohody o volném obchodu považujeme za významný nástroj stabilizace a rozvoje regionu sousedícího s EU,” dodal Hovorka.
Rada se zabývala rovněž některými dalšími otázkami, přičemž Česká republika byla zejména aktivní v diskusi, která se týká připravovaného nařízení o finanční odpovědnosti v případě sporů mezi zahraničním investorem a hostitelskou zemí na základě režimu nově sjednávaných dohod EU s třetími zeměmi o ochraně a podpoře investic.