Fitness centra hlásí stále zavřeno, což znamená, že se snažíme udržovat si štíhlou postavu jinak. Cvičíme většinou v pohodlí domova, nebo vyrážíme ven na nejbližší workout hřiště, ideálně na kole, usadit kolo do stojánu na kolo a…?. Právě zde můžeme praktikovat cviky s vlastní váhou, které jsou možná účinnější než ty, jež vykonáváme v posilovně. Nabízí se však otázka, co to přesně street workout je? S workoutovými hřišti se sice v posledních letech setkáváme hojně, ale stále se najdou jedinci, kteří si definicí činnosti konané na těchto místech nejsou jisti.
Street workout a kalisthenika
Velmi často se o street workoutu mluví jako o kalisthenice a obráceně. A i když se někomu může zdát, že se mluví o dvou naprosto rozdílných fyzických aktivitách, není tomu tak. V obou případech mluvíme o cvičeních, při kterém se za zátěž považuje jenom vlastní tělo. Jinými slovy mluvíme o posilování s vlastní váhou.
Díky tomu se při jednotlivých cvicích zlepšuje nejen naše síla, ale také funkčnost, flexibilita a mobilita těla. Tohoto účinku v posilovně dosáhnete jenom stěží.
Průkopníky byli členové černošské populace
Pokud bychom se měli zaměřit ryze na street workout, řekneme, že průkopníky byli členové černošské populace. Tímto způsobem se začalo venku cvičit v osmdesátých letech minulého století. Důvodem vzniku cvičení byla především finanční nenáročnost. Lidé (zejména z těchto společenských vrstev) si nemohli dovolit navštěvovat fitness centra, proto hledali alternativu. A tu našli.
Posilování s vlastní váhou začali praktikovat na místních pouličních hřištích a podobných sportovištích, což vedlo ke vzniku názvu “street workout”.
S plynoucími léty se moderní podoba kalistheniky rozšířila do celého světa. Obce a města začaly investovat do workoutových hřišť, aby vyhověly požadavkům svých občanů.