Zálohovat data je důležité, to vám potvrdí každý, kdo o ně už někdy přišel. V některých případech je sice možné je ještě z „rozbitého“ disku získat, ale zálohovat by se nemělo jen pro případy, kdy vám úložné médium odejde do diskového nebe. Mohou se stát i jiné nepříjemnosti. Ztratíte notebook, někdo vám ho odcizí, počítač shoří vinou špatného elektrického vedení. Nebo si prostě a jednoduše data omylem sami smažete. I tohle se někdy stává.
Každý má ve svém počítači či notebooku soubory, jejichž ztráta by ho zamrzela. Pro někoho jde o firemní dokumenty, pro jiného o fotky z poslední dovolené. Citová ztráta někdy může bolet podobně jako ta peněžní, takže se vyplatí zálohovat i soukromé počítače. A nejen ty. Dnes si nosíme spoustu dat i v telefonech, tabletech a jiných zařízeních.
Cloudové služby jsou nejspíš nejznámějším způsobem zálohy
Zálohovat do cloudu je dnes v módě. Cloudové služby dnes nabízí celá řada společností od těch velkých, jako jsou Google či Microsoft, až po menší. Mnohdy vám nabídnou pár GB prostoru zdarma, za zbytek platíte většinou měsíční paušál. Zálohování vždycky něco stojí, cloud si prostě platíte měsíčně, zatímco do externího disku investujete jednorázově.
V ceně tedy problém nespočívá, nicméně je zde bezpečnostní komplikace. Musíte dobře vědět, komu svá data svěřujete. Má je dobře zabezpečená? Nehrozí, že se na jeho servery dostanou hackeři a odcizí vaše soubory, soukromé fotky či dokumenty? Kromě toho, pokud neprobíhá komunikace s cloudovým úložištěm šifrovaně, mohou útočníci i odchytit soubory, které tam budete posílat. Naproti tomu obrovskou výhodou je snadné zálohování. Nepotřebujete žádné kabely, nic fyzického, jen připojení k internetu.
Oldschool zálohování dat také není na škodu
V minulosti se zálohovalo na diskety či CD a DVD. Dnes se k zálohování dat používají externí disky. Jsou bezpečné, protože je máte ve vašem vlastnictví. Sami si je schováte, kam budete chtít, a pokud vám je nikdo neukradne, nemusíte se o svá data strachovat.
Případně je možné postavit si doma vlastní server osazený několika disky, data zálohovat použitím technologie RAID, která data prokládá či duplikuje, aby výpadek jednoho disku nezpůsobil žádné problémy. Otázka je, jestli tohle potřebujete. Jako běžný člověk asi ne.
Zálohovat informace pomůže třeba CRM systém
Zálohovat by se neměla pouze data, ale i získané informace a důležité poznatky. U firem se to týká například poznatků o chování zákazníků. Každý dobrý CRM systém je umí uchovávat. Ostatně spousta aplikací data uchovává za vás a mnohé se chlubí i tím, že je zálohují někam do cloudu. Jiné umožňují export dat, abyste si je mohli zálohovat sami.
Jak budete zálohovat, je pouze na vás. Každý způsob je lepší než žádná záloha.