K zákazu tzv. podomního prodeje se po dalších městech přidávají po včerejším jednání rady města i České Budějovice.
Odůvodňují to jako reakci na existující klamání a okrádání lidí (především seniorů) podomními prodejci.
Zákaz podomního prodeje je většinou součástí tržního řádu a platí například ve Valašském Meziříčí, v Adamově, Chebu, Havlíčkově Brodě, Vsetíně, Karviné, Blansku, Zlíně, Třebíči, Břeclavi, Pelhřimově a Písku.
Pokuty za porušení vyhlášky se pohybují v desítkách tisíc korun, typicky 30 000 Kč pro fyzickou osobu a 200 tisíc korun pro osobu právnickou.
TIP: Sledujte exkluzivní hudební magazín
„Takzvaný podomní a pochůzkový prodej je na území Českých Budějovic nově zcela zakázán. Za každé porušení zákazu hrozí fyzickým osobám pokuta 30 tisíc korun, právnickým pak 200 tisíc. Setkají-li se lidé s těmito praktikami, mohou neprodleně volat bezplatnou linku 156 a kontaktovat strážníky městské policie, kteří na místě zdokumentují porušení vyhlášky a magistrát v následném řízení s těmito tzv. obchodníky naloží dle jejich „zásluh“ s tím, že při vyměřování pokut bude nekompromisní,“ konstatuje primátor Juraj Thoma, který návrh k projednání předložil.
Obchodníci pochopitelně upozorňují na to, že zákaz může poškodit i slušné firmy, které v oboru působí desítky let.
Lze vyhlášku obejít?
V médiích se objevilo upozornění na pracovnice České pošty, které při roznášení zásilek nabízejí lidem nejrůznější služby, které se zásilkou vůbec nesouvisejí.
Mluvčí České pošty k tomu ale říká:
„Česká pošta při poskytování svých služeb vychází z toho, že nařízením obce je možné v souladu s ustanovením o živnostenském podnikání zakázat pouze přímý prodej a přímé poskytování služeb, pouhé poskytování informací o produktech nelze podle zákonné úpravy omezit.”
Obecné znění městských vyhlášek říká, že pokud si prodejce nedomluví s potenciálním klientem schůzku předem a prodává nějaký produkt, jedná se o podomní prodej. Existuje ale i názor, že k podomnímu prodeji dojde pouze v případě, že se například předá zboží nebo uzavře smlouva. Pouhé informování nebo předání informačních materiálů (třeba letáků) by tak podomním prodejem nebylo.
České Budějovice ale i této situaci předcházejí. Ve vyhlášce se totiž píše, že:
Podomním prodejem se pro účely tohoto nařízení rozumí nabídka, prodej či poskytování zboží a služeb mimo provozovnu určenou k tomuto účelu kolaudačním rozhodnutím…
Kdo za to může
Existují skutečně solidní společnosti, které se podomním prodejem zabývají. Existují však také firmy, které školí své prodejce strategii podvodů a tlaku na potencionální zákazníky, který je má přinutit podepsat i nevýhodné smlouvy. V médiích jsou často zmiňovány například prodejci “levných” energií, kteří se snaží podvést zákazníky s tvrzením, že jsou z firmy, od níž již zákazník energie odebírá. Není se tedy čemu divit, že si potom lidé stěžují a města reagují v jejich prospěch.
Adéla
Poraďte mi, když pracuji jako podomní prodejce nejen pro solidní firmu, ale i produkty, které prodáváme jsou ve prospěch zákazníka, navíc máme podepsaný etický kodex, že zákazníkovi musíme říkat jen pravdu a k ničemu ho nenutit. Co mám tedy dělat, řádně platím daně a popravdě řečeno, podvodníci byli, jsou a budou a tento zákon ubližuje především solidním firmám!
Děkuji za radu
admin
Dobrý den, máte samozřejmě pravdu, ale nic se s tím dělat nedá. Leda se soudit.
Tomáš
Podomní prodej je už ze samé podstaty takovým typem obchodu, kde zákazník je jednoznačně v nevýhodě. Nechci se rozepisovat proč, na to téma existuje spousta materiálu. Zákaz podommního prodeje je správný, koneckonců se k němu přikračuje již po celá staletí. Etický kodex a jeho dodržování – to je k smíchu. Najděte s prostě jinou práci.
Vladimír
Dobrý den Adélo,
nepracujte jako podomní prodejce, ale dělejte MLM. Podomní prodejci často MLM dělají, ale obcházejí domy, protože si neumí najít nové kontakty etickou a hlavně legální cestou… Až se to naučíte, dosáhnete bohatství…