Na téma průmyslu v 21. století toho již bylo napsáno a řečeno mnoho. Vývoj nových technologií je prakticky nezastavitelný a mnoho firem se již dnes snaží co nejlépe přizpůsobit. Využívají k tomu nejen robotiky, ale také samotných robotů, často vybavených umělou inteligencí. Nejčastěji se v továrním prostředí setkáte s tzv. industriálními roboty. A právě tyto technologie si zde představíme.
Co je to vlastně robot? Samotné slovo pochází přímo z České republiky od bratří Čapků. A je to právě literatura, která zcela zásadním způsobem ovlivňuje vývoj mnoha moderních technologií, včetně robotů, umělé inteligence, satelitů, a dalších přístrojů. Industriální robot má však svou vlastní kapitolu. Tyto roboty dnes můžete najít v mnoha továrnách po celé planetě a všechny tyto stroje mají společné vlastnosti.
Základem industriálního robota je možnost jej nejen naprogramovat, ale také jejich schopnost být automatizovaným robotem schopným manuální práce. Pro potřeby průmyslu jsou tito roboti často skladní, a hlavně schopni se otáček kolem (nejen) vlastní osy. V oblasti industriálních robotů velmi záleží na způsobu, jakým daný stroj využívá ony osy, a tedy jak je naprogramován.
Existuje jen málo druhů manuálních prací, které by dnes nemohly být provedeny robotem. Mezi industriálními roboty existuje velká různorodost, ačkoliv je valná většina z nich navržena v podobě robotické paže. Tento druh robota funguje na základě programování, algoritmů, nastavení přímo zaměstnancem, ale také na základě druhu jeho sestavení a využití tzv. krokových motorů.
DRUHY INDUSTRIÁLNÍCH ROBOTŮ
Podívejme se nyní na druhy nejčastěji se vyskytujících industriálních robotů v současných továrnách. Tento druh robotů může ve vašem podnikání urychlit a ulehčit mnoho druhů manuálních úkolů. Od sváření, sestavování, přenášení věcí, až po balení, lepení, označování, nebo malování. Ne každý robot je však schopen všech těchto úkonů. Záleží proto na konfiguraci jednotlivých druhů těchto strojů.
KLOUBOVÝ ROBOT
Prvním typem robota je tzv. kloubový robot. Tento stroj je vybaven rotačními spoji a v mnoha případech disponuje také strojovým obrazovým viděním. Díky těmto možnostem je robot schopen rozeznat komplexní tvary a pozice. Kloubové roboty lze v průmyslovém podnikání využít například pro řezání kovů, sváření, ale díky jejich vysoké nosnosti je možné je využít na přepravu. Tento druh robotů má většinou vzhled robotické paže.
SCARA
Dalším druhem industriálních robotů jsou stroje označovány akronymem SCARA (Selective Compliance Assembly Robot Arm). V tomto případě se jedná o robotické paže jejichž hlavním úkolem je sestavování produktů, většinou do hmotnosti 3 kg. Tato robotická paže se poprvé objevuje v 80. letech minulého století a její design byl hned od jejich počátků silně inspirován mechanismem lidského pohyblivého ústrojí. Tento robot je založen na systému dvou paží. Díky tomu může robot paži natáhnout i složit. To se vám bude hodit například při vykládání nebo nakládání zboží. Tento robot slouží velmi kvalitně na sestavování, upevňování, nebo procesování produktů z výrobního pásu.
DELTA ROBOT
Jedním z nejčastěji využívaných industriálních robotů je typ delta. Tento robot patří mezi nejrychlejší se svými 300 úkony za minutu. Využijí jej proto zejména společnosti s rychlou a objemnou výrobou na pásech. Delta robot funguje na bází rovnoběžníků, který je kopírován pažemi tohoto robota. Jeho rychlost a efektivita je zajištěna univerzálními spoji, které kompletují paže se základem robota. Tento robot má velmi různorodé využití, kromě pásové výroby je dobré jej využít například pro balení produktů, ale také ve zdravotnictví (díky své přesnosti je využíván při lékařských operacích). Nicméně, technologie delta robotů byly adaptovány pro jiný produkt – 3D tiskárny.
KARTÉZIANSKÝ SOUŘADNÝ ROBOT
Nakonec je nutné zmínit robota, který je často nazýván také jako robot portálový. Jak název napovídá, je tento robot založen na kartézské soustavě souřadnic, tedy soustavě souřadných os, které jsou vzájemně kolmými přímkami. Paže tohoto robota se tedy pohybují lineárně, nejsou rotovány (pokud není robot vybaven speciálním kloubem). Vzhledem k tomu, že tento robot využívá tří lineárních os, na kterých se pohybuje velmi rychle, jsou jeho funkce využívány zejména v průmyslovém odvětví. Využijete ji zejména na přenášení těžkých částí, případně na výrobu vzorů, u kterých robot využije výše zmíněných soustav.
Průmysl se stává stále modernějším a technologicky vyspělejším prostředím, které bude v následující dekádě možná plně automatizováno. Výše uvedené druhy robotů, a v mnoha případech také kolaborativních robotů, jsou pouhým začátkem této technologické revoluce.