Třídění odpadů se stává běžnou záležitostí pro stále více českých domácností. Zatímco plasty a papír putují s poměrně velkou jistotou do správných kontejnerů, o kovovém odpadu mnohdy moc jasno nemáme. Kdy se vyplatí jít do sběrny kovů a jak výkup železa a dalších kovů probíhá? Na tyto a další otázky se nyní dozvíte odpovědi.
Vykupované kovy a způsob platby
Než se vydáte do sběrny, jistě se vyplatí ověřit si, co všechno sběrny vlastně vykupují. Sběrny nepřijímají silně znečištěné kovy, nepatří sem proto například ani znečištěné plechovky. Stejně tak nemá význam sbírat víčka od sklenic a podobně. Dále je nutné počítat s tím, že výměnou za odevzdané kovy neobdržíte finanční hotovost. Množící se krádeže kovových předmětů na veřejných prostranstvích totiž stojí za nařízením, na jehož základě je od roku 2015 možný pouze bezhotovostní výkup železa a dalších kovů. V případě výkupu papíru zmíněné omezení neplatí.
Důvody pro recyklaci kovů
Recyklace je pro mnoho lidí stále pouhým trendem, kterému se brání. Přitom se jedná o důležitý krok hned z několika hledisek. Zásadní je samozřejmě ekologický aspekt. V případě kovů jsou to nejen energie vynaložené na jejich zpracování. Zásoby kovů mají své limity a jejich postupné zmenšování má samozřejmě vliv i na rostoucí cenu vybraných kovů a výrobků z nich zhotovených. Z toho vyplývá, že důsledná recyklace kovů má pozitivní vliv na jejich cenu. Metody pro opětovné zpracování kovů se navíc neustále zdokonalují, takže množství nevyužitého materiálu klesá.
Proměnlivé ceny vykupovaných kovů
Chcete si před cestou do sběrny ověřit, jaká je aktuální výkupní cena? Platný ceník železa vám nejbližší sběrna sdělí na požádání, neboť výkupní ceny se neustále mění. Stejně je tomu i v případě dalších kovů, takže i pro barevné kovy ceník není stálý.