V současné době se spousta společností snaží co nejvíce ušetřit, nicméně mnohdy utahují opasky na nesprávných místech. Zaměstnavatelé se většinou snaží manipulovat se školením svých zaměstnanců, a to v nejrůznějších oblastech, přičemž školení bezpečnosti práce není výjimkou. Pokud po vás bude chtít zaměstnavatel podepsat smlouvu o tom, že jste podstoupili školení bezpečnosti práce, aniž byste skutečně na školení byli, potom nic nepodepisujte.
Zaměstnavatelé jednají protiprávně, ale dříve či později se jim nerespektování zákona vymstí, protože budou muset zaplatit poměrně vysoké pokuty. V zákonu je uvedeno, že každý zaměstnavatel má povinnost svým zaměstnancům zajistit školení bezpečnosti práce, a zároveň vymezeno, jaké náležitosti by mělo školení obsahovat. Vůbec nezáleží na tom, zda jste generální ředitel, manažer, dělník či uklízečka, vždy se musíte seznámit s pravidly bezpečnosti práce.
Jak často se školení provádí?
Zákon nestanovuje periodu, jak často by se mělo školení zaměstnanců opakovat, nicméně zpravidla se doporučuje alespoň jednou za dva roky. Setkat se však můžete i s tím, že zaměstnavatel školí své pracovníky jednou za rok. Podrobnější informace najdete také na Wikipedii.
Co školení obsahuje?
Školení bývá zakončené testovými otázkami. Většinou ho provádí externí firmy, které pracovníky informují o legislativách, kontrolních orgánech, pokutách, povinnostech zaměstnavatelů, zaměstnanců a vedoucích zaměstnanců a podobně. Dozvíte se také informace o prevenci rizik a odškodnění pracovních úrazů. A v neposlední řadě se dozvíte, jak důležité je nosit ochranné pomůcky, které mnohdy mohou zachránit při práci život.
Občas se na pracovišti stane někomu z kolegů úraz, a tak se na školení dozvíte, jak poskytnout první pomoc.