Těšíte se na Velikonoční pondělí? Někdo možná ano, ovšem spíše s představou malovaných vajíček, pomlázky a pečených beranů. Provozovatelé firem, kteří zrovna neholdují včasnému podání daňového přiznání, ovšem možná stráví svátky v hromadě papírů s plnou hlavou čísel. Právě 3. dubna, tedy po Velikonocích, se uzavřou dveře finančních úřadů pro ty, kteří se přicházejí daňově přiznat.
Pokud vlastníte firmu a nestihli jste dosud podat daňové přiznání, zpozorněte. Máme pro vás 5 tipů, jak se na poslední chvíli daní nezaleknout.
1. Seznamte se s pojmem prokrastinace
Tendence odkládat své povinnosti na pozdější dobu. To je prokrastinace. Vzpomenete si jistě na okamžiky, kdy jste se chtěli věnovat daním, dokonce jste si možná tento úkol zapsali do diáře, na nástěnku, kalendáře. Ale ouha! Ve chvíli, kdy jste se chystali k práci usednout, bylo nutné vypít kávu s kolegou, přesunout myšlenky na jinou činnost, nebo dokonce odejít ze své kanceláře. V tom případě jste typický příklad prokrastinujícího člověka. Dejte si ale bedlivý pozor na plnění termínů. Opačným chováním totiž můžete ohrožovat svůj psychický stav.
2. Nechte starosti koňovi, ten má větší hlavu
Rozhodně nechceme srovnávat daňové poradce se zvířaty s hřívou. Nicméně toto rčení je v případě každoročního řešení daní opravdu na místě. Velká hlava rodí velké myšlenky, stejně tak chytrá hlava rodí bezchybně podané daňové přiznání. Zahoďte své ego a předejte práci těm, pro které jsou daňové služby hobby. Vy zase můžete sáhodlouhé přemýšlení nad papíry proměnit v něco, co baví vás. Je jen na vás, zda je vám příjemnější papírování, golf, drink s přáteli nebo třeba výlet s rodinou.
3. Termín podání přiznání se dá prodloužit
Pokud si připravujete a odevzdáváte daňové přiznání sami, tento odstavec se vás netýká. Zpozorněte ale v případě, kdy přemýšlíte nad tím, že si najmete pomoc, tedy daňového poradce. Pokud se tak stane, svému krotiteli daní vystavíte plnou moc a do 3. dubna ji doručíte finančnímu úřadu, můžete si do 2. července 2018 oddychnout. Lhůta na podání daňového přiznání se vám prodlouží. A vy budete každý večer usínat v klidu, nikoliv s pocitem, že nechtěnou chybou zbytečně přijdete, byť jen o korunu.
4. Vybírejte podle nabízených služeb
Jestliže jste se rozhodli, že snazší cestou pro vás bude daňové poradenství, vybírejte chytře! Zaměřte se na firmy, jež nabízí individuální přístup ke klientů. Mezi lídry v mezinárodním poradenství je brněnska firma www.moneus.cz. Poznejte svého daňového poradce a nechte jej, ať on pozná vás a vaše podnikání. Zjistěte si, jakým daním váš nový daňový poradce dokonale rozumí. Kromě daně z příjmů právnických a fyzických osob to může být DPH, mezinárodní zdanění, daň z nemovitosti nebo třeba silniční daň. Pokud se přesvědčíte o kvalitách poskytovaného poradenství, dohodněte se rovnou na dlouhodobé spolupráci. A hned se můžete těšit na další rok bez potu nad daněmi.
5. Mezinárodní zdanění není brnkačka
Není-li vaše podnikání pouze lokální záležitostí, dejte si pozor na mezinárodní zdanění. Pokud například vyvážíte své produkty za hranice České republiky, nebo dokonce máte v jiném státě pobočku, je třeba dokonalých znalostí mezinárodního práva a daní. A to není pro amatéry. Zde už bychom o spolupráci se společností zabývající se daňovým poradenstvím neváhali. Odborníci jsou schopni vést komplexní zahraniční daňovou agendu, dokonce vám mnohdy pomohou nastavit podnikání mimo naši zemi tak, abyste neplatili nic navíc. Váš drahocenný čas pak ušetří i tím, že za vás a vaši firmu budou komunikovat s finančními, celními a dalšími úřady v jiných státech. V daňovém světě se opravdu nemusíte každý rok ztrácet.