Ať už zamíříte pro půjčku do banky nebo nebankovní instituce, měla by tomuto kroku předcházet zralá úvaha, ale i dobrá informovanost o situaci na finančním trhu. V opačném případě mohou i malé chyby vést k mnoha problémům, například k exekucím. Jaké jsou nejčastější chyby při žádání o půjčku?
Nedbale pročtená smlouva
Až třetina žadatelů o úvěr věnuje přečtení smlouvy pouze pár minut, dalších deset procent žadatelů ji nečte vůbec. Během pěti minut není schopen odborník, ani laik odhalit případné nepravdivosti a nesrovnalosti ve smlouvě nebo porozumět až příliš komplikovaným pasážím. Největším problémem je netransparentní smlouva, která obsahuje skryté poplatky a sankce. Důležité je proto si smlouvu řádně přečíst a porozumět jejím podmínkám. Musíte vždy vědět, jaká je skutečná výše úvěru, jaká je sazba RPSN, úroková sazba a důležité informace o splátkách. Proto čtěte pomalu a velmi důkladně.
Výběr neseriózního poskytovatele
Zejména když se žadatel o půjčku ocitne ve finanční tísni nebo pod časovým tlakem, uchýlí se k výběru neseriózního poskytovatele půjčky. Velmi důležité je přitom vybrat si seriózního poskytovatele, zejména u nebankovní půjčky, který s vámi bude jednat férově. Výhodou čerpání takovéto půjčky je dobrý zákaznický servis, vstřícnost a ochota jednat v případě, že se dostanete do platební neschopnosti. Nejdříve se informujte o možnostech půjčky v bance, případně se poptejte známých, čtěte reference na internetu.
Zbytečně velký úvěr, když chybí jen pár tisíc před výplatou
Další častou chybou je, že si lidé půjčují zbytečně moc peněz. Rodině chybí pár tisíc před výplatou a sáhne po velké půjčce. Velký úvěr ochromí rozpočet celé rodiny na několik let. Řešením je využít krátkodobé půjčky do výplaty, kdy je možné si půjčit pouze pár tisíc do další výplaty. U mnoha společností lze získat tuto půjčku navíc bez úroku.
Velké množství půjček
Až tragédií by se dala nazvat tato častá chyba. Mnoho rodin řeší svou špatnou finanční situaci mnoha půjčkami. Ve chvíli, kdy nemají na splátku, jdou a půjčí si další peníze. Odtud vede cesta rovnou do dluhové pasti. Řešení je snadné. V případě, že nemáte na splátku, je možné řešit velké množství půjček konsolidací, kdy se sloučí do jedné nebo je možné požádat si o odložení či dočasné snížení splátek.
Nevytváření finančních rezerv
Další častou chybou je nevytváření finančních rezerv. Zejména mladé rodiny preferují život na dluh. Nechtějí čekat, až si našetří na nové auto, pračku, myčku nebo mobily pro celou rodinu a vše nakoupí za pomoci půjčky. Platí, že bychom měli mít rezervu ve výši alespoň tří měsíčních platů, optimální pak je rezerva o výši šesti měsíčních platů. Z této rezervy se dají hradit mimořádné výdaje a není potřeba si půjčovat v okamžiku, kdy je třeba nové auto či lednice.
Sjednání první půjčky, která se namane
Poněkud drahou chybou je sjednat si první půjčku, která se namane. Může jít přitom o zbytečně drahou půjčku, která zatíží rozpočet vysokými splátkami. Je proto potřeba půjčky mezi sebou porovnávat. Srovnání půjček nic nestojí, pouze chvíli vašeho času. Vybrat si pak můžete tu nejlevnější variantu. Srovnávat lze bankovní i nebankovní půjčky, ale také hypotéky.
Zákazníci věří reklamám
Další častou chybou je, pokud zákazník jde pro nebankovní či bankovní půjčku poté, co shlédne reklamu v televizi či jiném médiu. Společnosti v reklamách uvádějí pouze reprezentativní příklady. Při sjednávání půjčky může zákazník zjistit, že na vybranou levnou půjčku nikdy nedosáhne, naopak se mu díky jeho bonitě či nízkým příjmům prodraží. Je potřeba si nechat zpracovat nabídku podle aktuální rodinné situace a podle toho se rozhodnout.