Občas je potřeba přiznat si, že váš nápad nestál za to. Nebuďte smutní, spoustě podnikatelů se podaří uspět až na druhý nebo třetí pokus. Důležité je uvědomit si tuto skutečnost, poučit se z ní a bez čekání se vydat vstříc novým úspěchům. I z firmy, kterou bylo nakonec nezbytné zlikvidovat, si do života odnášíte cennou zkušenost.
Dospět k závěru, že už to dál nemá cenu, je složité, nicméně ani potom nenásleduje zrovna jednoduché rozhodování. Nejdříve je potřeba zvážit, zda bude lepší nabídnout firmu k prodeji, nebo ji raději úplně zlikvidovat. Například předlužená společnost je k prodeji zcela nevhodná, nikdo si nebude kupovat firmu s dluhy.
Postup likvidace firem je přesně daný
Likvidace firem s sebou, podobně jako jejich vznik, nese spoustu vyřizování a papírování. Přesný postup upravují Občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.) a Zákon o obchodních korporacích (zákon č. 90/2012 Sb.). Předepsaná pravidla je pochopitelně nezbytné dodržet. Společnost musí být nejdříve zrušena a ode dne jejího výmazu z obchodního rejstříku ji lze považovat za zaniklou. Před zánikem je pochopitelně nutné vyřešit veškeré závazky, ukončit činnost atd.
Lze ji svěřit do rukou profesionálů
Je tedy jasné, že likvidace firmy není záležitostí jediného dne. S touto nepříjemnou povinností se nevypořádáte zrovna rychle, pokud ji tedy nesvalíte na bedra někoho jiného. Dnes už to tak běžně funguje. Domluvíte si schůzku se specialisty, společně analyzujete situaci, oni vaši firmu převezmou a o likvidaci se sami postarají v souladu s veškerými právními požadavky.
Ovšem ne vždycky se zodpovědnosti za svou společnost zbavíte hned jejím předáním, a pokud vám tohle bude někdo slibovat, mějte se na pozoru. Nelze předem říct, jak bude konkrétní likvidace společnosti probíhat, každý případ je prostě jiný. Chcete-li se dozvědět více, případně rovnou požádat o pomoc, podívejte se na web zlikvidovatfirmu.cz.