Ve veřejnosti se traduje mylný názor, že s úvěrem se nedá nic dělat a drahý úvěr si musíte nechat až do jeho splatnosti. Opak je pravdou, neboť banky i nebankovní instituce nabízejí produkty, umožňující refinancování vašeho úvěru. Pomocí výhodnější úrokové sazby lze zkrátit splatnost nebo si ulevit při stejné splatnosti nižšími měsíčními splátkami.
Nenechte se šidit a užijte si přetahování
Refinancování úvěru je v podstatě získání nové půjčky na splacení té původní, a to u jiné banky, která vás přetáhla i s vaším úvěrem k sobě. Aby to mělo nějaký smysl a vy jste na změně vydělali, musí být podmínky nové půjčky pochopitelně pro vás výhodnější. Na sazbě byste měli ušetřit i přesto, že budete pravděpodobně platit poplatek za předčasné splacení úvěru. Ten je u spotřebitelských úvěrů regulován zákonem. Pokud vám zbývá do konce splatnosti úvěru bez zástavy nemovitostí více než rok, zaplatíte maximálně 1% ze splácené části úvěru. Nechybí-li vám do konce ani celý rok, pak zaplatíte maximálně 0,5%.
Nabídka refinancování je jednou z metod konkurenčního boje mezi bankami, které se snaží vás nalákat na lepší podmínky. Nejpatrnější je to u hypoték, když dobíhá první fixační období. Banka vám zpravidla nabídne lepší podmínky často až v momentě, kdy oznámíte záměr refinancovat. Pokud ani pak nesleví, vyplatí se během změny úrokové sazby splatit hypotéku úvěrem od konkurence.
Refinancovat můžete jakýkoliv úvěr
Nejen hypotéku, ale i klasický spotřebitelský úvěr, půjčku na konsolidování, úvěr ze splátkového prodeje, kontokorent, kreditní kartu, někdy i leasing. Banky si často stanovují, čí produkt budou refinancovat. Kalkulačky na webech vám vypočítají úsporu z refinancování, ale často narazíte na roletu, ze které si musíte vybrat poskytovatele původního úvěru. Většina bank v poslední době navýšila strop, který klientům nabízí v rámci konsolidace a refinancování.