Příspěvek na živobytí je základní dávka pomoci v hmotné nouzi, která řeší nedostatečný příjem osoby nebo společně posuzovaných osob. Okruh společně posuzovaných osob je stanoven zákonem o životním minimu a existenčním minimu. Je to ovšem individuální věc a stát může z tohoto okruhu některou osobu vyloučit. Laici někdy nazývají tento příspěvek doplatkem do životního minima.
Výše příspěvku
Nárok na příspěvek vznikne osobě nebo rodině, pokud po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje příjem této osoby či rodiny částky živobytí. Ta je stanovena pro každého individuálně na základě hodnocení snahy dotyčné osoby a jejích možností. Částka živobytí se odvíjí od částek existenčního a životního minima a zvyšuje se, pokud zdravotní stav vyžaduje podle doporučení příslušného odborného lékaře zvýšené náklady na dietní stravování.
Konkrétní výše příspěvku na živobytí se stanovuje jako rozdíl mezi živobytím osoby či rodiny a jejich příjmem, od kterého se odečtou přiměřené náklady na bydlení.Těmi jsou náklady na bydlení, maximálně však do výše 30 % a v Praze 35 % příjmu osoby či rodiny. Ale pozor! Náhrada mzdy v době nemoci, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci, a také starobní důchod se zahrnují z 80 %. Výplata v zaměstnání se zahrnuje pouze ze 70 %.
Ne každý má nárok
Dlužníci alimentů pro nezletilé dítě, kteří dluží více než trojnásobek stanovené měsíční splátky, dostanou maximálně částku existenčního minima, tedy 2.200 Kč měsíčně. Stejnou částku obdrží i nezaměstnaný, který je veden na ÚP a v posledních 6 kalendářních měsících před podáním žádosti o dávku mu byl ukončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení pracovních povinností zvlášť hrubým způsobem.
Jak dlouho lze příspěvek na živobytí pobírat
Dávka se přiznává opakovaně, každý měsíc se přehodnocuje a znovu posuzuje splnění nároku. Pokud trvá stav nouze, dávka se poskytuje.