Seznam obchodních společností, které lze založit v České republice a základní informace o nich.
Společnost s ručením omezeným, akciová společnost, veřejná obchodní společnost, komanditní společnost a družstvo.
Společnost s ručením omezeným (s.r.o., spol. s r.o.)
Jde o nejčastější právní formu podnikání. Základní kapitál je tvořen předem stanovenými vklady společníků. Společníků může být maximálně 50, společnost s ručením omezeným lze ale založit i jediným člověkem – zakladatelem. Pokud je společníků víc, zakládá se s.r.o. společenskou smlouvou, pokud je jediný zakladatel, pak zakladatelskou listinou.
Ručí se pouze do výše vkladu, od ledna 2014 je minimální vklad 1 Kč, do té doby 200 tisíc Kč.
Akciová společnost (a.s., akc. spol.)
Základní kapitál akciové společnosti je rozvržen na určitý počet akcií o určité jmenovité hodnotě. Povinný kapitál je 2 000 000 Kč a v případě veřejné nabídky akcií (na burze) je to 20 000 000 Kč.
Jde o společnost, jejíž základní kapitál je rozvržen na určitý počet akcií o určité jmenovité hodnotě.
Akciová společnost odpovídá za porušení svých závazků celým svým majetkem, akcionáři neručí za závazky společnosti.
Akcie
Akcie je cenný papír, s nímž jsou spojena práva akcionáře jako společníka podílet se na řízení společnosti, na jejím zisku a při zániku společnosti na jejím likvidačním zůstatku.
Orgány akciové společnosti
- Valná hromada – shromáždění všech akcionářů – je nejvyšší orgán a.s. Mění stanovy, rozhoduje o zvýšení a snížení základního kapitálu, volí a odvolává členy představenstva, členy dozorčí rady schvaluje roční účetní uzávěrku apod.
- Představenstvo – statutární orgán – má nejméně 3 členy, kteří volí svého předsedu. Představenstvo rozhoduje o všech záležitostech společnosti, zastupuje ji vůči třetím osobám, zabezpečuje vedení účetnictví atd.
- Dozorčí rada – nejvyšší kontrolní orgán společnosti, dohlíží na činnost představenstva.
Veřejná obchodní společnost (v.o.s.)
V této společnosti musí podnikat alespoň dvě osoby pod společnou firmou a ručí za závazky společnosti společně a nerozdílně celým svým majetkem. Základní kapitál není povinný stejně jako vklad společníka. Pokud společenská smlouva neurčí jinak, zisk se dělí rovným dílem.
Statutárním orgánem jsou všichni společníci (nestanoví-li společenská smlouva jinak). K jednání jménem společnosti s jinými subjekty je oprávněn každý společník (nevylučuje-li to společenská smlouva).
Komanditní společnost (kom.spol., k.s.)
Je společnost, v níž jeden nebo více společníků ručí za závazky společnosti do výše svého nesplaceného vkladu zapsaného do obchodního rejstříku (komanditista) a jeden nebo více společníků ručí celým majetkem (komplementář).
K obchodnímu vedení jsou oprávněni jen komplementáři, ostatní otázky rozhodují všichni společníci většinou hlasů, každý společník má jeden hlas. Statutárním orgánem jsou komplementáři.
Zisk komanditní společnosti se dělí na polovinu, jednu dostává společnosti, druhou komplementáři. Zisk připadající na společnost se po zdanění rozdělí mezi komanditisty podle výše splacených vkladů.
Družstvo
Družstvo je společenství neuzavřeného počtu osob založené za účelem podnikání nebo zajišťování hospodářských, sociálních nebo jiných potřeb svých členů. Družstvo musí mít nejméně 5 členů nebo alespoň 2 právnické osoby.
Základní kapitál je minimálně 50 000 Kč a tvoří jej souhrn členských vkladů, k jejichž splacení se zavázali členové družstva. Za porušení svých závazků odpovídá družstvo jako celek, členové družstva nikoli.
Zisk je rozdělován podle poměru výše vkladu splacené členem ke splaceným všech členů
Jak bylo řečeno, od 1.1.2014 bude minimální vklad pro založení s.r.o. 1 Kč a proto ji bude moci mít opravdu každý, kdo splňuje jiné základní podmínky stanovené zákonem. Společnost s ručením omezeným se tak jeví jako nejvýhodnější právní forma podnikání i s nižšími počátečními náklady. Je ale nutné si uvědomit, že nízký vklad v obchodní společnosti může snižovat důvěryhodnost firmy vůči třetím osobám.