Globální oteplování je reálnou hrozbou, které musíme čelit. Jedním z řešení je i snižování naší uhlíkové stopy, která ovlivňuje množství skleníkových plynů v atmosféře. Přestože svou uhlíkovou stopu by se měl snažit snížit každý jednotlivec, obzvláště důležité je to u firem, které produkují více skleníkových plynů než běžný občan.
Co je to uhlíková stopa?
Uhlíková stopa společnosti (Company Carbon Footprint) je měřítkem dopadů činnosti firmy na klima. Je nepřímým ukazatelem spotřeby energií a produkce výrobků či služeb danou společností a vyjadřuje celkové množství skleníkových plynů, které souvisí s činností celého podniku. Určuje se na základě zahrnutí relevantních zdrojů emisí organizace a měří se v jednotkách CO2e.
Jak měřit uhlíkovou stopu
Aby bylo možné uhlíkovou stopu snížit, je třeba provést odpovídající výpočet uhlíkové stopy firmy. Tento výpočet musí být založen na dobré metodice, správně definovaném rozsahu a analýze emisních zdrojů a dat o spotřebách. Výsledkem je obvykle vypracování závěrečné zprávy a certifikace a samozřejmě také vytvoření účinného akčního plánu, který popisuje možná opatření a cíle, jak snížit emise. Měření a výpočet uhlíkové stopy firmy je jednou z důležitých aktivit v rámci komplexnější strategie udržitelnosti či anglicky takzvané ESG strategie.
Jak snížit uhlíkovou stopu vaší firmy
Mezi nejčastější způsoby, jak snížit uhlíkovou stopu organizace, patří snižování spotřeb a energetický management, nákup zelené elektřiny, cirkularita a opětovné používání materiálů či větší investice do vývoje udržitelných produktů. Stále podstatnější je také zapojit svůj dodavatelsko-odběratelský řetězec a chtít po svých dodavatelích snižovat emise. Lze také omezit služební cesty a podporovat videokonference, nebo místo neustálého používání aut více využívat veřejnou dopravu a jízdní kola.
TIP: Vysokoteplotní tepelné čerpadlo výrazně sníží náklady na energie ve vaší firmě.
V České republice měří, vykazují a snižují svoji uhlíkovou stopu desítky společností. Často se jedná o pobočky zahraničních firem, kde je závazek uhlíkové neutrality celofiremním cílem. Najdou se ale také ryze české firmy, které se zavázaly ke snižování podnikových emisí. 60-70% české populace považuje změnu klimatu za vážný problém a tlak spotřebitelů na firmy, měly konkrétní strategie udržitelnosti a chovaly se odpovědně se tak logicky každý rok zvyšuje.