
Luxusní osušky dostávají prakticky denně zabrat. Nejvíce však trpí, když o ně chceme pečovat. Chceme je vyprat, nechat uschnout, následně vyžehlit a poskládat. Během péče o tento bytový textil se však dopouštíme řady chyb. A zmiňované žehlení je jednou z nich.
Žehličku nechte na chvíli stranou
Lidé mají tendenci žehlit úplně všechno, a to nezávisle na materiálu. Dokonce mnohdy zapomínají i na změnu teploty, aby si zejména lehké, saténové kousky nezničili. Stejně tak nesnižují teplotu u žehlení osušek a ručníků. Ostatně v tomto případě bychom žehličku neměli brát do ruky vůbec.
Důvod? Žehlením se totiž jednotlivá očka přitlačují, zplošťují se a lámou. Materiál tak ztrácí svůj původní vzhled i schopnost absorbovat vodu.
Praní na špatnou teplotu
Nejen při žehlení chybujeme u nastavování teplot. I při praní máme tento problém. I když chytré pračky s nejnovějšími moderními technologiemi umí samy vydedukovat, jaké prádlo se v bubnu nachází, běžně dostupné, které stále ještě dominují v českých domácnostech, touto funkcí neoplývají. A tak je na každém z nás, abychom správnou teplotu nastavili.
Při praní osušek a ručníků platí, že bereme na teplotu 40 – 60 stupňů. Konečná teplota se odvíjí od konkrétního materiálu, ze kterého je osuška vyrobena. Co je důležitou součástí pracího programu je máchání.
Nevěšte ručníky na háčky
Jak s ručníky zacházíte? Pokud jsou mokré, pravděpodobně je dáváte na topení uschnout. Ale jak přistupujte k ručníkům, do kterých každé ráno po probuzení a ranní hygieně utíráte svůj obličej? Pravděpodobně máte osušky pověšeny na háčku, že ano? A to je bohužel další zlozvyk, kterým bytový textil doslova ničíte.
Zejména pokud jsou vlhké, neměli bychom je věšet na háčky. V záhybech se totiž mohou rozmnožit bakterie a taky plísně. Proto je raději rozprostřete na žebřík nebo šňůru či topení.