Všichni ji milujeme, voňavou, křupavou zlatou pizzu čerstvě vytaženou z pece s lahodným sýrem či mořskými plody. Ne všude však dostaneme na talíř to, co si představujeme. V některých restauracích připomíná pizza spíše rozbředlý slaný koláč, který vypadá, že ho právě vytáhli z mikrovlnky. Správná italská pizza musí přijít na stůl přímo ze žhnoucí pece. Pokud patříme mezi milovníky této kulaté dobroty, můžeme si ji sami připravit doma za pomoci vybavení, která jsou dnes již běžně dostupná na trhu.
Dobré těsto potřebuje čas
Než se pustíme do vaření, musíme si uvědomit, že příprava zabere kvůli kynutí docela dost času. Rozhodně se vyplatí počkat si a nikam nespěchat, pak bude výsledek opravdu stát za to. Na těsto budeme potřebovat půl kila hladké mouky, lžíci olivového oleje, droždí, lžíci soli a 2,5 dcl studené vody. Vodu můžeme použít i jemně perlivou, dodá těstu šmrnc. Všechny ingredience vložíme do mísy určené do hnětače a necháme vyhníst do hladké hmoty. Jakmile je těsto připraveno, přichází na řadu geniální přístroj, a tím je kynárna. Ti z nás, co ji ještě nemají, by to měli rychle napravit. V tomto zařízení dosáhne těsto na pizzu nejlepšího nakynutí. Po vykynutí dáme v ideálním případě těsto odpočinout na noc do lednice. Pokud však spěcháme, můžeme s ním rovnou pracovat, tedy vyválet a pokrýt tím, co máme rádi. Základem pizzy je vždy buď rajčatové sugo nebo smetana.
Pečeme jedině v peci
Připravený polotovar za pomocí lopaty na pizzu šoupneme do pece. Pravda, málokdo z nás má doma kamennou pec. Naštěstí se dnes vyrábí elektrické pece na pizzu o výkonu kolem 300 °C, které náš polotovar upečou přesně tak, jak se sluší, tedy křupavý na okraji a vláčný uprostřed. Pizzu bychom neměli péct na méně než 250 °C, pokud chceme dosáhnout dokonalého výsledku. Doba pečení závisí na tloušťce těsta a většinou se pohybuje mezi 10 – 15 minutami.