Luky a kuše jsou prodávány v obchodech se zbraněmi. Zároveň jde ale o náčiní, které se používá ve sportu. Jak to s nimi tedy je, můžete si pořídit luk, pokud si chcete střílet na zahradě, a potřebujete k tomu nějaké speciální povolení?
Luky a kuše zbraněmi jsou i nejsou. Záleží, jaký typ si vyberete. O zbraň se jedná tehdy, když mají napínací sílu nad 150 N (33,7 lbs). V takovém případě jde o zbraň kategorie D, můžete si ji tedy pořídit, jestliže jste svéprávní a starší 18 let, ale je třeba dodržovat jistá pravidla.
Jak zacházet s lukem a kuší jako zbraní?
Do zbraní kategorie D patří například také vzduchovka. Ačkoliv na ně nepotřebujete zbrojní průkaz, dokážou hodně ublížit. Právě proto jste v tomto případě povinni zabezpečit luky proti odcizení, ztrátě či zneužití. Při nošení je musíte mít pod stálou kontrolou. Dále je zakázáno nosit luk či kuš na viditelném místě a manipulovat s nimi pod vlivem léků či návykových látek.
Co když se o zbraň nejedná?
Pokud luk či kuš nepřesahují napínací sílu 33,7 lbs, jde pouze o sportovní pomůcku. I tak se mějte na pozoru, mohlo by dojít k neštěstí. Dávejte si vždy pozor na to, kde střílíte, a pečlivě prozkoumejte okolí. Začátečníkům je například doporučováno střílet proti svahu. Zastaví šípy, jimiž minete terč, a ještě pro ně nebudete muset chodit tak daleko.
Střílet po zvířatech je nemyslitelné
Ať už máte jakékoliv luky či kuše, vždy je nemyslitelné volit si jako terč zvěř. Nikdy nestřílejte do zdravých stromů, mravenišť, nebo dokonce živých zvířat. Chcete-li nutně lovit zvířata, pořiďte si 3D zvířecí terče. Levným terčem může být například balík sena.
Nejbezpečnější je střílet na střelnici
Nejlepší každopádně je, když se střelbě odevzdáváte přímo na střelnici. Možná i ve vašem okolí funguje nějaký lukostřelecký spolek. Získáte místo pro bezpečné trénování a poznáte spoustu podobně naladěných lidí.