8 pojmů, které byste měli znát, než si vezmete půjčku
Nepříjemné životní okolnosti nás mohou často přinutit k tomu, že si sjednáme krátkodobou půjčku, která nám pomůže momentální nedostatek peněz rychle a snadno vyřešit. Nečekaný výdaj v podobě rozbitého auta nebo domácího spotřebiče se totiž obvykle musí řešit ihned a ne až ve chvíli, kdy budeme mít pro jeho koupi nebo opravu našetřený dostatek peněz.
Ještě předtím, než nějaký bankovní nebo nebankovní produkt začnete hledat, je dobré se seznámit se základními finančními termíny, které by vás při sjednání půjčky mohly nemile zaskočit. Ty nejčastější pojmy, se kterými se můžete setkat vám vysvětlíme v následujících řádcích.
Bankovní a nebankovní půjčkaPůjčky se rozdělují na dva základní typy, a to podle toho, koho o ně požádáte. Jedná se o bankovní nebo nebankovní úvěry. Řada lidí dá přednost bankovním, jelikož pro ně představují větší bezpečí. Banky ovšem daleko přísněji posuzují, jestli vám vaši žádost o peníze schválí. Pokud potřebujete pouze malou půjčku 20000 Kč, tak pro vás bude lepší nebankovní půjčka. U jejich výběru se však musíte mít na pozoru, jelikož mezi nebankovními poskytovateli existuje celá řada lichvářů, kteří vám nabídnou takový produkt, který je výhodný pouze pro ně.
2. Účelová a bezúčelová půjčka
Účelové produkty jsou sjednávané za určitým záměrem, se kterým svého poskytovatele musíte seznámit. Může se jednat o úvěr na bydlení, koupi nového auta nebo nového domácího spotřebiče. Výhodou účelových půjček je jejich nižší úroková sazba. V případě, že vašemu poskytovateli z nějakého důvodu nechcete sdělit, proč o peníze žádáte, je pro vás výhodnější bezúčelová půjčka, u které se vás nikdo nebude ptát, na co finance potřebujete. Musíte však počítat s vyšším úrokem.
3. Bonita
Bonita představuje schopnost klienta bez problému splácet svůj dluh. Bankovní, ale i nebankovní společnost prověřuje bonitu každého žadatele o úvěr, avšak banky jsou při posuzování mnohem přísnější. Pokud máte nějaký vroubek z minulosti, například v podobě zápisu v registru dlužníků, pak pro vás bude lepší, když požádáte o peníze nebankovní instituci, která je často poskytne i těmto žadatelům.
4. Úroková sazba
Úrok představuje částku, o kterou se ve finále vaše půjčka navýší. S úrokem se setkáte u každého produktu. Čím menší je jeho hodnota, tím menší bude i výsledný přeplatek za úvěr, nebo to tak alespoň většinou bývá. Dalo by se říci, že je to taková daň za rychle získané finance, která se vyjadřuje v procentech za rok.
5. RPSN
RPSN neboli roční procentní sazba nákladů, je číslo, které je složeno z úrokové sazby a veškerých poplatků, které jsou s danou půjčkou spojené. Jeho hodnota je stejně jako v případě úrokové sazby vyjádřená v procentech za rok. Při posuzování výhodnosti úvěru je důležitější hodnota RPSN, nikoliv úrokové sazby.
6. Kontokorent
Kontokorent znamená přečerpání účtu. V případě, že vás překvapí výdaj, na který nemáte dostatek financí, můžete si peníze jednoduše vybrat ihned z bankomatu. Musíte mít ale na paměti, že i toto jsou půjčené peníze, které musíte v předem stanovené lhůtě vrátit.
7. Pojištění schopnosti splácet
U každé půjčky se vyplatí sjednat pojištění schopnosti splácet, které vám pomůže v případě, že z nějakého důvodu (úmrtí, pracovní neschopnost, invalidita a jiné) váš dluh nemůžete splácet. Pokud se do této situace dostanete, zbytek vašeho dluhu zaplatí pojišťovna, u které máte toto pojištění sjednané.
8. Jistina
Jistina je suma, kterou si od banky nebo nebankovní společnosti půjčíte. Nejsou do ní však započítané úroky ani poplatky spojené s půjčkou, takže jistina nikdy nepředstavuje konečnou částku, kterou za úvěr zaplatíte.