Kdo v dnešní době nemá vlastní počítač, jako by nebyl. K počítači ale potřebujete monitor. Jak vybrat kvalitní monitor, jste-li náruživým hráčem počítačových her? Jaké parametry sledovat a čemu naopak nevěnovat pozornost, vybíráte-li herní monitor? Poradíme vám.
Úhlopříčka monitoru
Základním parametrem, který budete pravděpodobně sledovat bezděky je úhlopříčka displeje, od ní se odvíjí jeho velikost. Udává se obvykle v palcích (1 palec je 2,54 cm) a měří se od jednoho spodního rohu k protilehlému hornímu rohu. U kancelářských monitorů se obvykle považuje za dostačující, pokud mají úhlopříčku okolo 24“.
Nicméně herní displeje vyžadují větší zorné pole, díky němuž bude mít hráč ze hry lepší zážitek. Proto se doporučují monitory s větší úhlopříčkou, někdy až okolo 35“. Při nákupu herního monitoru je také dobré zvážit, zda vám nebude lépe vyhovovat monitor se zahnutými stranami, které hráče lépe obklopí a umožní mu lepší zážitek.
Rozlišení monitoru
Čím vyšší rozlišení, tím větší a ostřejší detaily uvidíte. Ale nejde jen o počet pixelů, ve hře je i ideální poměr stran. Většina kancelářských monitorů má poměr stran 16:9. Chcete-li ale displej používat především pro sledování herních bitevních scén, vsaďte raději na širokoúhlejší displeje například s poměrem stran 21:9.
Obnovovací frekvence a rychlost odezvy
S obnovovací frekvencí, tedy rychlostí, jakou se displej překresluje, je tomu podobně. Běžné kancelářské displeje mají obnovovací frekvenci od 60 do cca 100 Hz. Monitory stvořené pro herní zážitky by měly mít obnovovací frekvenci co nejvyšší, alespoň 144 Hz.
Nikdo nechce při napínavé bitvě čekat, až se mu překreslí obraz. Ruku v ruce s vysokou obnovovací frekvencí jde u herních monitorů i potřeba co nejnižší hodnoty odezvy, ideální hodnota je maximálně do 4 ms.
TIP: Cad programy
Výrobní technologie
Z hlediska použité výrobní technologie jsou pro hráče ideální TN (Twisted Nematic) panely, jejichž výhodou je rychlost a tedy krátká odezva, obvykle okolo 1 ms. Nevýhodou je horší podání barev při pohledu z boku.
Který hráč se ale na monitor dívá z boku, že? U většiny hráčů jsou tyto monitory velmi oblíbené, protože při rychlém překreslování scén nedisponují tak zvanými duchy jako je to například u technologie IPS (In Plane Switching).
Ta sice poskytuje výborné pozorovací úhly, ale obvykle za cenu delší odezvy. To displeje na principu této technologie nedělá pro hry nepoužitelnými, ale většina hráčů přesto sáhne po technologii TN.
Neplaťte zbytečně víc, jděte do repasovaného monitoru
Přestože, TN monitory patří k těm levnějším, je jejich cena, zvláště ve variantách s velkou úhlopříčkou, stále velmi vysoká. Někdo si ji nemůže vůbec dovolit, jiný tolik peněz zbytečně zkrátka vydávat nechce.
Pro všechny máme jednu radu. Zkuste to s repasovaným herním monitorem. Seženete ho se slevou až 70 % oproti novému modelu a navíc dostanete ještě i záruku 12 měsíců. Repasovaný LCD monitor vám může přinést stejně kvalitní zážitek ze hry jako jeho nový bratříček, jen za výrazně lepší cenu, kterou ocení nejen vaše peněženka, ale i zbytek rodiny.
Autor: inComputer.cz – prodejce repasované výpočetní techniky