Léto je toužebně očekávané období, které si většina lidí pojí s dovolenou, relaxací a slunečným počasím. Stejně tak jej ovšem doprovází zvýšená aktivita a provozování sportů i těmi, kteří na pohyb normálně moc nejsou. Nelze se tedy divit, že právě toto období má na svědomí nejvyšší počet úrazů a nejrůznějších poranění, které mohou způsobit upoutání na lůžku až na několik týdnů. Rekonvalescenci lze ovšem podpořit a podstatně zkrátit vhodně zvolenými léky.
Léky systémové enzymoterapie
V urychlení regenerace organismu hrají důležitou roli léky systémové enzymoterapie. Ty zlepšují prokrvení svalů a využití kyslíku ve tkáních a usnadňují odbourávání nežádoucích metabolitů. Při preventivním podání se navíc snižuje závažnost případných poškození a zlepšuje se následné hojení. Účinnost léků systémové enzymoterapie byla ověřena v desítkách klinických studií, přičemž řada z nich se týkala onemocnění a zdravotních problémů nepřímo souvisejících se sportováním. Tyto studie mj. ukázaly i to, že užívání těchto léků po úrazech zkrátilo pracovní neschopnost až o 61 %.
Co jsou enzymy
Enzymy jsou složité látky bílkovinné povahy, které v buňkách lidského těla vznikají z aminokyselin, které organismus získává trávením bílkovin obsažených v potravě. Enzymy urychlují a řídí všechny biochemické procesy v organismu. Bez nich by chemické reakce v lidském těle trvaly stovky let, bez enzymů bychom nebyli ani my.
Wobenzym
A právě unikátní směs enzymů obsahuje lék systémové enzymoterapie, Wobenzym. Účinnost obsažených enzymů je ověřena rozsáhlým vědeckým výzkumem, řadou kontrolovaných klinických studií a padesátiletou léčebnou praxí. Každý enzym a jeho přesně stanovené množství má ve Wobenzymu svůj význam, přičemž obzvláště důležitý je živočišný enzym trypsin, který má výrazně protizánětlivý účinek a zlepšuje hojení. Wobenzym je volně dostupný lék a v prodeji jsou balení 40, 200 či 800 tablet. Lze jej také užívat i s jinými léky, jelikož zatím nebyly zjištěny lékové interakce s jinými léčivými přípravky.
Poúrazový jídelníček a životospráva
Po úrazech je důležité dbát i na složení jídelníčku. V době po úrazu může totiž energetická potřeba organismu vzrůst až o 50 % oproti normálnímu stavu, a tak je stěžejní dopřát tělu dostatek všech potřebných makro a mikroživin. Pokud například hrozí nebezpečí ztráty svalové hmoty z důvodu omezeného pohybu, doporučuje se zvýšit příjem bílkovin a nenasycených mastných kyselin. Dobré je proto zvýšit konzumaci ořechů, semínek, mořských ryb, libového masa, avokáda a vajec. Při zotavování hraje taktéž důležitou roli vitamin C a vitamin D. Vitamin C lze přirozeně získat ze zeleniny a ovoce, přičemž nejjednodušší cestou, jak získat vitamin D, je sluneční záření. Při rekonvalescenci je vhodné zdržet se pití alkoholu, který hojení ran zpomaluje a může přispívat k rychlejší ztrátě svalové hmoty.