Jen těžko bychom hledali oblíbenější nápoj, než je čaj. Stal se z něj fenomén, který nemá ve světě obdoby. Pijí ho lidé napříč všemi kontinenty i společenskými vrstvami, a to při zvláštních i těch úplně obyčejných příležitostech, třeba ráno k snídani. Ačkoli původně byl nápojem, který si mohli vychutnávat pouze ti nejbohatší, v průběhu několika staletí se z něj stala nedílná součást života takřka každého jedince. Cesta to však nebyla jednoduchá, ostatně dlouhý časový úsek je toho jasným důkazem.
Nejasný původ
Kdy přesně se čaj objevil, nejde s jistotou říci. O jeho vzniku koluje řada legend, některý z nich mu dokonce přisuzují božský původ. Pokud jde o fakta, pak podle historických pramenů znají lidé čajovník nejméně 5000 let. Nejstarší záznamy pochází z Číny, která je tak považována za kolébku čaje. Již před počátkem našeho letopočtu ho znali lékaři, oblíbili si ho čínští umělci i císaři. Původně byl tento nápoj záležitostí pouze čínského dvora, mezi lidové vrstvy společnosti začal pronikat až mnohem později.
Zajímavá příprava
Způsob jeho přípravy se od toho nynějšího poněkud lišil. Čaj se totiž po usušení drtil a lisoval do cihliček nebo destiček, z nich se vždy kousek odlomil a hodil do vroucí vody. Toto lisování do forem se však nezachovalo, neboť mu nebyla nakloněna politika čínského císařského dvora, která upřednostňovala volný sypaný čaj. Postup, jak ho známe dnes, tedy, že se čaj louhuje a spařuje, pochází ze 14.století – poprvé se s ním setkáváme v období dynastie Ming. Zhruba v této době byl čaj dovezen do Evropy a spolu s ním byla převzata i tato metoda. Původně se v Číně pěstoval a zpracovával pouze čaj zelený. Až s objevením fermentace přišly i nové druhy a chutě – například černý čaj nebo tzv. oolongy, což jsou polozelené až žlutozelené čaje, které se těší velké oblibě. Dnes je sortiment chutí, vůní, barev i druhů natolik pestrý, že si každý najde ten svůj. Tak se pusťte do ochutnávání!