Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. přesně definuje, co obsahují „Práce ve výškách a nad volnou hloubkou“. Ano, jsou to ty práce, kdy pracovník visí na laně a něco natírá, čistí apod. Často bývá nesprávně nazýván horolezec, který při své práci používá, opět nesprávně, horolezeckou výstroj. Co se vlastně skrývá za pracemi prováděnými z lana, a co ti lidé mají společného s horolezci?
Výškové práce a pojmy, které označují práci na laně
Pro bezpečný pohyb ve vertikále jsou definovány dva přístupy: závěs na laně a systém pracovního polohování. Toto označení je však trochu nešťastné, protože přesně nedefinuje využití lana. Je lano používáno jako bezpečnostní prvek nebo je lano prostředkem k zaujmutí polohy pro práci? Vhodnějším označením pro tyto techniky je předpis Evropské unie, který je nazývá Prováděním prací ve výškách a nad volnou hloubkou s využitím osobních ochranných prostředků proti pádu.
Pokročilé dovednosti při práci na laně
Provádění „Prací ve výškách a nad volnou hloubkou s použitím lezeckých technik“ je další, „vyšší“ možnost, jak pracovat ve výškách. Umožňuje pracovníkům využívat navíc lanový přístup, což je dle překladu z evropských předpisů: soubor praktického používání znalostí, vědomostí a dovedností, které umožňují, v kombinaci s osobními ochrannými prostředky proti pádu, vertikální pohyb s využitím lana. Při této práci mohou pracovníci využívat horolezeckých či speleologických technik a speciální techniku průmyslového lezectví.
Pro práci ve výškách i na laně je velmi důležitá výbava
V nabídce obchodu Worksafety najdete vše, co potřebujte. K zajímavostem patří oborové sety s vybavením pro pokrývače, elektrikáře či lešenáře. Naleznete zde i základní set pro práci na plošinách. Ve Worksafety je připraven také speciální materiál pro pracovníky na laně. Je pohodlnější a odolnější než horolezecký a obstojí i v průmyslových podmínkách.