Netrpěliví věřitelé, další půjčky, nedostatečné příjmy a rostoucí dluhy. S podobným scénářem se část české populace bohužel dál setkává. Jak takový problém řešit, pokud potká vašeho manžela či manželku?
Základní možnost samozřejmě zní pomoct druhému, zvláště pokud víte, že za dluhy nemůže marnotratnost ani vědomá nezodpovědnost. Ne každý má ovšem k dispozici dostatek volných prostředků, ať už jde o desetitisíce nebo dokonce statisíce korun. Co potom?
Dluhy se dotknou i vás
Rozhodnutí, že necháte svého protějška, aby si dluhové problémy vyřešil sám, je velmi krátkozraké. Může totiž vyjít nepříjemně draho i vás.
A to i tehdy, že se váš partner rozhodne postavit k dluhové pasti čelem a zažádá o osobní bankrot. V případě, že soud jeho návrh na oddlužení schválí, jej čeká pět let života s nezabavitelným minimem, během kterých bude muset splatit věřitelům minimálně třicet procent dluhu. Toto období je náročné, zároveň se však dlužník zbaví zbylých dluhů, dojde k zastavení případných exekucí, stejně tak již nebudou bobtnat úroky z dluhů. Za zmíněných pět let může začít s naprosto čistým štítem.
Ale co vy? Očekáváte, že se vás „cizí“ dluhy nedotknou, protože jste je přece nevytvořili vy? To je zásadní chyba. I v případě, že bude váš manžel i žena již úspěšně procházet oddlužením, mohou věřitelé zbytek dlužné částky dále požadovat po vás – protože dluhy se vždy týkají obou partnerů. Tato dlužná částka se přitom nadále úročí.
Dlouhodobě výhodnějším řešením je proto společné oddlužení manželů. Ačkoliv se tak budete muset na celých pět let uskromnit oba, přijdete dlouhodobě o menší část peněz, než pokud byste se rozhodli dát ruce od dluhů vašeho partnera úplně pryč.
Pokud by Vás zajímalo více, obraťte se na správce oddlužení.