Trendem posledních let je výstavba nízkoenergetických a pasivních domů, a to hned z několika důvodů.
- Ceny energií stále stoupají o několik procent ročně, takže náklady na vytápění a provoz domu se neustále zvyšují.
- Životní prostředí se zhoršuje a ekologické domy se k němu chovají mnohem šetrněji.
- Všechny tyto nové domy jsou moderní, zapadají do svého okolí a příjemně se v nich bydlí.
- Na financování novostavby nebo rekonstrukci, která povede ke snížení energetické náročnosti, je možné získat státní podporu.
Nízkoenergetické a pasivní domy – jaký je rozdíl?
Pro všechny druhy ekologických domů (nízkoenergetické, pasivní, nulové a aktivní) je typické, že se snaží co nejvíce zabránit úniku vzduchu, využívají moderní vytápění obnovitelnými zdroji, řízené větrání, osvětlení co nejvíce slunečním svitem. Zatímco u klasického domu je spotřeba energií v rozmezí 80 – 140 kWh/m2 za rok, u pasivních domů je energetická náročnost pouze 15 kWh/m2, to znamená, že úspora nákladů na vytápění se může pohybovat kolem 90%. U nulového domu je úspora ještě výraznější a aktivní dům dokonce energie vyrábí a přebytky vytváří zisk.
Doporučujeme: Kvalitní větrací systémy do rodinných domů od firmy Zehnder.
Financování nových ekologických domů a rekonstrukcí
Stát se snaží výstavbu energeticky méně náročných domů podpořit, a proto vytvořil další program Nová zelená úsporám pro vlastníky a stavebníky rodinných domů, kteří chtějí realizovat opatření na snížení energetické náročnosti nebo na efektivní využití zdrojů energie. Z tohoto programu mohou majitelé nemovitostí při dodržení podmínek získat zajímavé finanční částky.
Dalším zdrojem financování může být stavební spoření a výhodné úvěry ČMSS na výstavbu a rekonstrukci. V případě projektů s nižší finanční náročností může stavebním dokonce využít úvěr bez jakéhokoliv zajištění, tedy bez ručitele i bez zastavení nemovitosti, až do 500 000 Kč. A nemusí být ani klientem ČMSS, aby si dojednal takový úvěr. Větší finanční částku, např. na výstavbu nového domu nebo na koupi starší nemovitosti s následnou rekonstrukcí, jsou pak vhodné překlenovací úvěry zajištěné nemovitostí s delší celkovou dobou splatnosti , třeba až 30 let.